Spadek wagi ciała, rozległe wylewy skórne i długotrwała infekcja objawami białaczki

Witam, niepokoi mnie zdrowie mojej mamy. Ma 63 lata. Jej mama umarła na białaczkę. Moja mama przeszła właśnie na emeryturę, z pewnością praca i jej zakończenie było dla niej stresujące. Schudła ostatnio 10 kg w ciągu miesiąca, miała przez miesiąc infekcję nosa, nie może wyleczyć infekcji na twarzy mimo stosowania maści z antybiotykiem - trwa to już miesiąc. Ostatnio przyznała mi się, że od dawna, a teraz właściwie codziennie pękają jej naczynka na dłoniach. Nawet po lekkim dotknięciu pojawia się rozległy wylew, na pól palca. 3 miesiące temu miała robioną morfologię krwi, twierdzi, że nie zaniepokoiła ona lekarza i że dostała tylko Ruthinoscorbin, który nic nie pomaga. Mama od dawna utyka i skarży się na bóle stawów, ale przypisuje to pogodzie, zwłaszcza, że ja mam podobne bóle stawów przed deszczem. Czy te objawy powinny nas niepokoić? Jakie badania powinna zrobić? Będę wdzięczna za odpowiedź, zaniepokojona córka

Witam serdecznie!

Dość często bywa tak, że u osób przechodzących na emeryturę zaczynają ujawniać się różne schorzenia. Jest to związane prawdopodobnie z wiekiem, ale także przestawieniem organizmu na inne tory, gdy dużą część życia zajmowała praca.
Z pewnością niepokojąca jest duża utrata wagi ciała, szczególnie jeśli Mama nie stosowała w tym celu żadnej diety.

Konieczne byłoby powtórzenie badań - szczególnie morfologii krwi wraz z rozmazem, OB, CRP, ewentualnie TSH (pod kątem tarczycy) oraz glukozy. Często nagłe chudnięcie może być wynikiem zachorowania na cukrzycę, a częstość tego schorzenia wzrasta z wiekiem.

Oczywiście niezbędne jest badanie lekarskie (u internisty). Warto także pokusić się o USG jamy brzusznej i RTG klatki piersiowej a także badanie kału na krew utajoną.

Powyższe badania pozwalają na wstępną ocenę stanu zdrowia i sprawdzenie czy za objawami, które ma Mama nie kryje się poważniejsze schorzenie.

Pozdrawiam serdecznie