Spadki poziomu glukozy

Moja babcia ma 80 lat i od czerwca ubiegłego roku przyjmuje insulinę dwa razy dziennie: rano 26 jednostek, a wieczorem 12. Zanim zaczęła przyjmować insulinę, dostawała tabletki obniżające poziom glukozy i nie było większych problemów z wysokim jej poziomem. Jednak w czerwcu babcia źle się czuła i poziom glukozy wzrósł u niej do 600, po czym ustalono jej takie właśnie dawki insuliny. Od tamtej pory poziom glukozy był całkiem stabilny, w granicach 120-220. Jednak przez ostatnie dwa tygodnie utrzymuje się poniżej 100, a w nocy spada nawet do 30. Czy przyczyną tego może być przebyte niedawno zapalenie płuc? Czy może to być jednak oznaka, że poziom glukozy się unormował i powinniśmy prosić lekarza prowadzącego o zmniejszenie dawek podawanej insuliny? Babcia przyjmuje również leki: S*** 500, O*** 20 plus, A***. Czy same leki nie byłyby wystarczające do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy?

ponad rok temu

Witam,

Przebieg cukrzycy typu 2 może znacznie różnić się osobniczo. U niektórych wystarcza dobra kontrola diety, inni muszą dodatkowo przyjmować leki hipoglikemizujące, a jeszcze inni insulinę. Cukrzyca jest chorobą postępującą, i zazwyczaj chory przechodzi przez etap leczenia lekami doustnymi, by w końcu wymagać przyjmowania insuliny. Wiele zależy od momentu rozpoznania choroby - jej zaawansowania - oraz - jak wspomniałam wcześniej - jej osobniczego przebiegu.

W przypadku Pani babci mógł nastąpić etap, w którym leki doustne przestały być wystarczające dla właściwej kontroli poziomu glukozy w surowicy krwi. W związku z tym konieczne było dołożenie insuliny, ponieważ wg informacji zamieszczonych w pytaniu, lek doustny stosowany jest nadal. Ostatnie wahania poziomu glukozy wymagają wzmożonej uwagi lekarza prowadzącego leczenie, gdyż są one szczególnie niekorzystne. A nieprawidłowa glikemia - zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska - szczególnie w przypadku osób w podeszłym wieku - jest niebezpieczna dla chorego.

Wszelkie ostre stany, m.in. zakażenia, silny stres, etc., mogą zmieniać zapotrzebowanie na insulinę, powodując dekompensację dotąd wyrównanego stanu pacjenta. Konieczny jest szczególny nadzór lekarski w celu ustalenia aktualnego zapotrzebowania na leczenie hipoglikemizujące.

Pozdrawiam