Spirala a dodatkowe zabezpieczenie

Witam! Mam 26 lat i od 10 miesięcy mam założoną spiralę z miedzią. Ostatnia wizyta u ginekologa wykazała, że wszystko jest ok. Chciałabym wiedzieć, czy podczas dni płodnych powinnam użyć dodatkowego zabezpieczenia, czy nie?! Dodam, że przedtem korzystałam z "uroków" spirali nie zwracałam na to uwagi. Ale teraz po przeczytaniu różnych wypowiedzi zaczynam się zastanawiać czy "tylko" spirala wystarcza?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeżeli wkładka nie zawiera hormonów, to występuje u Pani owulacja i okres płodny. Zdarza się czasem, że dochodzi do zagnieżdżenia zarodka, pomimo obecności spirali. Może Pani rozważyć dodatkowe zabezpieczenie w okresie płodnym jeżeli zależy Pani na większej skuteczności antykoncepcji lub względach moralnych (celowe "usuwanie" zarodków), tym bardziej, że rozpoznaje Pani objawy dni płodnych.

Pozdrawiam serdecznie!