Spondylodiscitis w rezonansie magnetycznym

Witam. Mam 32 lata. W związku z występowaniem silnych bóli w okolicach części lędźwiowej kręgosłupa lekarz ortopeda zlecił mi badanie rezonansem magnetycznym. Oto wynik. Proszę o interpretacje. Badaniem objęto odcinek Th10 - kość krzyżowa. Spłycona lordoza odcinka lędźwiowego. Stożek końcowy rdzenia i cauda equina niezmienione. W przedniej części trzonu l3 obecny naczyniak średnicy ok. 32x25x28 mm. W trzonach kręgów widocznego odcinka kręgosłupa obecne liczne guzki Schmorla, największe przy blaszkach górnych trzonów kręgów L1, L4 i L5 i przy blaszce dojnej trzonu kręgu L2 z obecnością niewielkiego obrzęku i wzmocnieniem kontrastowym przylegających części trzonów/zmiany aktywne/ Zaostrzenie kostne zwyrodnieniowe na przednich krawędziach L1, L2, L4. L1/L2, L2/L3, L3/4 Niewielkie, uogólnione uwypuklenia pierścienia włóknistego krążka bez istotnego ucisku na worek oponowy. Kanał kręgowy i otwory m-kręgowe bez cech snenozy. W trzonach Kręgów i przylegających do krążka L3/L4 widoczne aktywne zmiany zwyrodnieniowe /modic I/ L4/L5 Asymetryczne na stronę prawą uwypuklenie krążka z impresą na worek oponowy i częściowym, dyskogennym ograniczeniem prawego otworu m-kręgowego. Kanał kręgowy bez cech stenozy L5/S1 Obniżenie wysokości krążka z widocznym podwyższeniem intensywności jego sygnału. Niewielkie uogólnione uwypuklenie pierścienia włóknistego bez istotnego ucisku na worek oponowy. Obustronne, częściowe ograniczenie otworów m-kręgowych. Przylegające do krążka trzony kręgów hiperintensywne w obrazach T2- zależnych i hipointensywne w obrazach T1- zależnych z rąbkiem podwyższonego sygnału. Obrysy blaszek granicznych nierówne. Po dożylnym podaniu pragmatyku widoczne nieregularne wzmocnienie kontrastowe trzonów oraz niewielkie pasmo wzmocnienie a tkanek miękkich przykręgosłupowych po stronie lewej. Obraz MR może odpowiadać wczesnej fazie spondylodiscitis.

32 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Opis badania wskazuje na występowanie u Pana niewielkiego stopnia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego, bez ucisku na korzenie czy rdzeń kręgowy. Zmiany te mogą powodować dolegliwości bólowe, ale wydaje się, że u Pana nie są ich główną przyczyną.
Leczenie w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa obejmuje dwie metody: rehabilitację i leczenie operacyjne. Zazwyczaj, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja. Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje zawsze lekarz neurochirurg. Obecność guzków Schmorla świadczy o tym, że przebył Pan chorobę Scheuermanna, w której dochodzi do martwicy kości, a następnie do ich zniekształcenia. W rezultacie następują zaburzenie równowagi mięśniowej – dochodzi do przeciążenia niektórych mięśni.
To wszystko wiąże się z istotnymi dolegliwościami bólowymi, a najważniejszą metodą terapii w tej chorobie jest rehabilitacja. Ponadto, w opisie zasugerowano obecność spondylodiscitis (czyli zapalenia krążka międzykręgowego i trzonów), co może być powikłaniem po miejscowej lub ogólnej infekcji lub towarzyszyć chorobom tkanki łącznej (takim jak np. toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów). Spondylodiscitis wiąże się ze znacznymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, a leczenie dobiera się w zależności od przyczyny. Poza tym, w trzonie trzeciego kręgu lędźwiowego uwidoczniono naczyniaka, czyli zazwyczaj łagodnego, wolno rosnącego guza. Często nie daje on objawów i jest wykrywany przypadkowo. Tak też jest w Pana sytuacji, jednak duże naczyniaki mogą zwężać kanał kręgowy i uciskać na rdzeń (kwalifikację do ewentualnego zabiegu naczyniaka przeprowadza neurochirurg).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty