Spondylodiscitis w rezonansie magnetycznym

Witam. Mam 32 lata. W związku z występowaniem silnych bóli w okolicach części lędźwiowej kręgosłupa lekarz ortopeda zlecił mi badanie rezonansem magnetycznym. Oto wynik. Proszę o interpretacje. Badaniem objęto odcinek Th10 - kość krzyżowa. Spłycona lordoza odcinka lędźwiowego. Stożek końcowy rdzenia i cauda equina niezmienione. W przedniej części trzonu l3 obecny naczyniak średnicy ok. 32x25x28 mm. W trzonach kręgów widocznego odcinka kręgosłupa obecne liczne guzki Schmorla, największe przy blaszkach górnych trzonów kręgów L1, L4 i L5 i przy blaszce dojnej trzonu kręgu L2 z obecnością niewielkiego obrzęku i wzmocnieniem kontrastowym przylegających części trzonów/zmiany aktywne/ Zaostrzenie kostne zwyrodnieniowe na przednich krawędziach L1, L2, L4. L1/L2, L2/L3, L3/4 Niewielkie, uogólnione uwypuklenia pierścienia włóknistego krążka bez istotnego ucisku na worek oponowy. Kanał kręgowy i otwory m-kręgowe bez cech snenozy. W trzonach Kręgów i przylegających do krążka L3/L4 widoczne aktywne zmiany zwyrodnieniowe /modic I/ L4/L5 Asymetryczne na stronę prawą uwypuklenie krążka z impresą na worek oponowy i częściowym, dyskogennym ograniczeniem prawego otworu m-kręgowego. Kanał kręgowy bez cech stenozy L5/S1 Obniżenie wysokości krążka z widocznym podwyższeniem intensywności jego sygnału. Niewielkie uogólnione uwypuklenie pierścienia włóknistego bez istotnego ucisku na worek oponowy. Obustronne, częściowe ograniczenie otworów m-kręgowych. Przylegające do krążka trzony kręgów hiperintensywne w obrazach T2- zależnych i hipointensywne w obrazach T1- zależnych z rąbkiem podwyższonego sygnału. Obrysy blaszek granicznych nierówne. Po dożylnym podaniu pragmatyku widoczne nieregularne wzmocnienie kontrastowe trzonów oraz niewielkie pasmo wzmocnienie a tkanek miękkich przykręgosłupowych po stronie lewej. Obraz MR może odpowiadać wczesnej fazie spondylodiscitis.

32 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Opis badania wskazuje na występowanie u Pana niewielkiego stopnia zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa lędźwiowego, bez ucisku na korzenie czy rdzeń kręgowy. Zmiany te mogą powodować dolegliwości bólowe, ale wydaje się, że u Pana nie są ich główną przyczyną.
Leczenie w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa obejmuje dwie metody: rehabilitację i leczenie operacyjne. Zazwyczaj, dopóki występują jedynie objawy bólowe, a nie ma istotnych odchyleń w badaniu neurologicznym czy widocznego w badaniu obrazowym kręgosłupa ucisku na rdzeń kręgowy, leczeniem pierwszego wyboru pozostaje rehabilitacja. Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje zawsze lekarz neurochirurg. Obecność guzków Schmorla świadczy o tym, że przebył Pan chorobę Scheuermanna, w której dochodzi do martwicy kości, a następnie do ich zniekształcenia. W rezultacie następują zaburzenie równowagi mięśniowej – dochodzi do przeciążenia niektórych mięśni.
To wszystko wiąże się z istotnymi dolegliwościami bólowymi, a najważniejszą metodą terapii w tej chorobie jest rehabilitacja. Ponadto, w opisie zasugerowano obecność spondylodiscitis (czyli zapalenia krążka międzykręgowego i trzonów), co może być powikłaniem po miejscowej lub ogólnej infekcji lub towarzyszyć chorobom tkanki łącznej (takim jak np. toczeń czy reumatoidalne zapalenie stawów). Spondylodiscitis wiąże się ze znacznymi dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, a leczenie dobiera się w zależności od przyczyny. Poza tym, w trzonie trzeciego kręgu lędźwiowego uwidoczniono naczyniaka, czyli zazwyczaj łagodnego, wolno rosnącego guza. Często nie daje on objawów i jest wykrywany przypadkowo. Tak też jest w Pana sytuacji, jednak duże naczyniaki mogą zwężać kanał kręgowy i uciskać na rdzeń (kwalifikację do ewentualnego zabiegu naczyniaka przeprowadza neurochirurg).