Sposoby na pobudzenia organizmu

Witam! Czy znają Państwo jakieś sposoby na pobudzenie organizmu? Dodam, że kawa i energetyki z jakiegoś powodu na mnie nie działają. W internecie jest niewiele informacji o sposobach pobudzenia. Pozdrawiam!

Chyba najbardziej sprawdzoną i naturalną metodą jest aktywność fizyczna. Zamiast pić kawę, przez 20 minut warto poćwiczyć, wydzielą się wówczas tzw. hormony stresu: adrenalina, dopamina, których głównym zadaniem jest właśnie pobudzenie organizmu, nastawienie go na działanie i wysiłek (również intelektualny). Są badania dowodzące, że ćwiczenia fizyczne wykonywane tuż przed intensywną nauką poprawiają pamięć nawet o kilkadziesiąt procent.

Witam.
Często poczucie zmęczenia, apatyczności, rozleniwienia organizmu to wynik złej diety. Brak w diecie regularnego spożywania owoców, warzyw, wody doprowadza właśnie do takiego stanu. Spożywanie gotowych produktów zawierających glutaminian sodu oraz gluten sprawiają, że czujemy się senni, zmęczeni, apatyczni. Proponuję wykluczyć z jadłospisu gotowe produkty oraz przyprawy ( np.do sałatek, kurczaka itp.). Kawa, napoje energetyzujące na pobudzenie to niej jest dobry sposób, kofeina nie działa zbyt korzystnie na nasz organizm.
Pozdrawiam
Julita Krawczyk

witam, brak energii w ciagu dnia moze wynikac ze zełego komponowania posiłków,zatem, jedzneie regularnie co 3-4 godziny to podstawa, kolejna rzecz jedzenie produktów tylko z pełnego przemiału-ciemny chleb, ryz, makaron nie jedzenie ziemniaków, słodyczy nie picie słodkich napojów a w zamian 1,5 litra wody i po 2-3 tyg musi byc poprawa, pozadrwiam

Witam,
często spadek energii wiąże się z nieprawidłowym odżywianie. Na pewno warto zacząć jeść regularnie, aby poziom glukozy we krwi nie ulegał wahaniom. Proszę nie zapominać o wartościowym śniadaniu, która daje nam energię do działania od samego rana. Należy zrezygnować ze spożywania słodyczy, cukru, białek mąki. Sięgnąć po większe ilości warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych.
Warto zadbać o regularną aktywność fizyczną, już nawet 30-minutowy spacer korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Należy również pamiętać o tym, jak ważną rolę dla regeneracji i odpoczynku organizmu pełni sen.
Dopiero po zmianie nawyków żywieniowych, wprowadzeniu aktywności fizycznej i zadbaniu o jakość snu warto sięgnąć po produkty pobudzające.
Jeśli chodzi o używki, to polecam kawę zaparzoną w ekspresie czy kawiarce, również pobudzające właściwości posiada yerba mate - napar z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Należy jednak pamiętać, ze kofeina zawarta w tych produktach również nie może być spożywana w nadmiernych ilościach.

Witam! Najskuteczniejszym sposobem na pobudzenie organizmu jest uzupełnienie całodziennego jadłospisu w niezbędne składniki odżywcze.Zarówno odpowiednią ilość węglowodanów złożonych, które stanowią główne paliwo dla naszego organizmu, jak i składników mineralnym i witamin. Zmęczenie może wynikać ze zbyt rzadkich i obfitych posiłków oraz ich nieodpowiedniej kompozycji (dużej zawartości tłuszczu lub cukrów prostych). Takie potrawy obciążają organizm dając np. uczucie senności. Zwiększenie ilości świeżych warzyw lub owoców do każdego posiłku skutecznie wspomaga funkcjonowanie organizmu a co za tym idzie jego wydolność. Oczywiście są doraźne sposoby poprawienia samopoczucia przy braku energii takie jak zielona herbata, yerba mate czy wyciąg z żeń-szenia. Mogą one być pomocne lecz należy pamiętać, że nieustanne stymulowanie może spowodować przystosowanie się go do danych substancji, a w konsekwencji brak reakcji.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Najlepiej pobudza organizm aktywność fizyczna ( poranna gimnastyka), oraz uregulowanie trybu dnia. Pozdrawiam

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam, proponuje włączyć aktywność fizyczną, a także pić yerba mate oraz niegazowaną wodę zamiast kawy i energetyków, któe obudzają tylko na chwilę a później osłabiają organizm. Do tego przydałoby się duzo warzyw i owoców. Kolejnym sposobem na pobudzenie są ostre przyprawy: chilli, imbir, cynamon.Pozdrawiam, Kamila Ziemann