Sposoby na przytycie a uczucie najedzenia

Witam, mam 16 lat/177cm wzrostu/57 kg wagi. Chcę jeść i przytyć,ale nie mogę. Szybko czuję się najedzona.Po tym na sam widok jedzenia mam dosyć.Już nie trenuję żadnego sportu.Co mam zrobić? Dodam ,że miesiąc temu miałam przypadłość bakterii w jelitach i po tym zaczęłam mało jeść.Kiedyś leczyłam zapalenie błony śluzowej żołądka.

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam serdecznie
Przede wszystkim warto zmniejszyć objętość porcji jedzenia, a zdecydowanie zwiększyć ich częstość - można nawet do 6 czy 7, tak aby nie obciążać przewodu pokarmowego i unikać uczucia nadmiernej sytości. Dobrze byłoby również ukierunkować swój wybór na produkty lekkostrawne i obserwować na które produkty organizm reaguje niekorzystnie, aby móc je wykluczyć.Żywność bogata w białko powoduje większe wydzielanie kwasu, ale równocześnie wykazuje duże właściwości neutralizowania go. Zaleca się, więc: mleko, delikatne twarogi, jaja, mięso, drób i ryby. Na pewno ograniczeniu podlegają produkty silnie pobudzające wydzielanie soku żołądkowego:
kawa, mocna herbata, napoje gazowane, alkohol, esencjonalne buliony, rosoły, wywary kostne, kwaśne owoce, produkty marynowane, wędzone, potrawy smażone, pieczone, pikantne, słone, zbyt kwaśne .
W przypadku nasilania się objawów ze strony przewodu pokarmowego, konieczna jest konsultacja z lekarzem.