Sposoby na wzmocnienie zębów

Jak wzmocnić zęby?
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednią podaż składników odżywczych odgrywających znaczącą role we wzmacnianiu kości, a więc przede wszystkim wapnia (głównie mleko i produkty mleczne) oraz magnezu (głównie kasza, kakao,pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona). Cenną witaminą dla rozwoju kości jest wit D, która zwiększa przyswajalność Ca i Mg w jelitach oraz wpływa na rozwój komórek kostnych. Znajdziemy ją przede wszystkim w rybach morskich i żółtku jaja.
Ważne jest także zwiększenie podaży tych składników diety, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, jednocześnie chroniąc nas przed chorobami przyzębia. Istotne znaczenie mają więc bogate w antyoksydanty warzywa i owoce, bogate w kwasy omega 3 ryby morskie i nasiona, a także jogurty zawierające kultury bakterii probiotycznych o korzystnym działaniu na neutralizacje drobnoustrojów w jamie ustnej.

Witam. Osoby, które mają dużą skłonność do próchnicy powinny przykładać szczególną wagę do higieny jamy ustnej. Przede wszystkim trzeba wyeliminować wszystkie ogniska próchnicze, zdjąć kamień nazębny i wdrożyć prawidłowe nawyki higieniczne. 1.Zęby myjemy minimum 2 razy dziennie, przez co najmniej 3 minuty (ideałem byłoby umyć po każdym jedzeniu) 2.Szczotka najlepiej miękka, niezbyt mocno dociskana ( myje czubek włosia). 3. Ruchy wymiatające lub okrężne ( powierzchni wargowo-policzkowych nie szczotkujemy ruchami "ucho-ucho"). 4. Szczotkujemy wszystkie powierzchnie zębów a szczególnie te trudno dostępne (od strony języka, okolice przy szyjkowe, ostatnie zęby od tyłu) 5.Dokładnie nitkujemy (40% powierzchni zębów jest niedostępne dla szczotki- miejsca styku). 6.Czyścimy język. 7.Płuczemy płynem do płukania. Co do rodzaju past i płynów, ja jestem zwolenniczką past bez fluoru ze względu na jego toksyczność i fakt, że powoduje rozmiękanie zębiny jeśli jest ona odsłonięta. Fluor utwardza tylko szkliwo z zębiną źle się obchodzi.Z naprawdę dobrych preparatów chroniących przed próchnicą poleciłabym Pani zestaw ApaCare. W jego skład wchodzą : ApaCare - pasta do zębów , ApaCare & Repair Gel - który regeneruje uszkodzone szkliwo oraz ApaCare Liquid, który usuwa skutki początkowej fazy powstawania próchnicy (remineralizacja). Niestety zestaw nie należy do najtańszych. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Przede wszystkim higiena domowa połączona z profesjonalnym oczyszczaniem zębów w gabinecie raz na 6 miesięcy. Podczas wizyt higienizacyjnych stawiamy duży nacisk na edukację Pacjenta aby prawidłowo stosował wszystkie dostępne domowe metody poprawy higieny jamy ustnej. Ważne jest aby usuwać nawet najmniejsze ogniska próchnicy co pozwoli cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata.