Sposoby na zgrzytanie zębami

Mój mąż strasznie zgrzyta zębami! Nie mogę zasnąć, kiedy on już śpi, albo budzi mnie tym odgłosem w nocy. Czy są na to jakieś sposoby? Jesteśmy krótko po ślubie, do tej pory nie mieszkaliśmy razem i to jest dla mnie szok. Zawsze miałam płytki sen, ale teraz dodatkowo nie daję wysypiać się i jemu ;-(((

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Zgrzytanie zębami podczas snu, czyli tzw. bruksizm, jest dość często występującym zaburzeniem. Poza oczywistym utrudnieniem snu współmałżonka jest on bardzo szkodliwy dla zębów, dlatego radzę udać się do stomatologa lub protetyka.

Lekarz w takim przypadku wykonuje szynę odciążającą, która zakładana w nocy zapobiega zgrzytaniu zębów podczas snu. Przyczyną bruksizmu jest głównie stres, dlatego w leczeniu pomocny może być trening efektywnej walki ze stresem, relaksacja, odprężenie przed snem oraz masowanie mięśni otaczających szczęki oraz karku. Pozdrawiam serdecznie!