Sposoby na zmniejszenie potasu w organizmie

Dzień dobry, mam zbyt wysoki poziom potasu w organizmie i zastanawiam się jak można zmniejszyć jego ilość. Jaką stosować dietę, żeby pozbyć się nadmiaru potasu w organizmie? Czy sama dieta wystarczy, czy też należy przyjmować również jakieś leki? Jeżeli tak, to jakie konkretnie i czy są one dostępne bez recepty? Czy mogę na własną rękę brać takie leki, czy muszę skonsultować to z lekarzem? Jakie mogą być przyczyny zbyt wysokiego poziomu potasu w organizmie? Chodzi mi o przyczyny dla zdrowia? Czy może to doprowadzić do jakiejś choroby? Co może wpływać na podwyższony poziom potasu? Jak temu zapobiegać na przyszłość. Proszę o pomoc.

Witam! Potas jest makropierwiastkiem niezbędnym do życia. Potas gromadzi się w organizmie z kilku powodów - niedoczynność nadnerczy, stosowanie leków - w chorobach układu krążenia np. amiodaron, leków w nadciśnieniu tętniczym lub suplementów diety. Podwyższony poziom potasu może być spowodowany krwawieniami oraz nadmiernym rozpadem komórek. Dieta rzadko jest przyczyną nadmiaru potasu w organizmie. W nadmiarze potasu, należy stosować dietę ubogą w produkty z dużą zawartością potasu: tj. pomidory, ziemniaki, banany, orzechy, suche nasiona roślin strączkowych, nać pietruszki, rzepa, szczypiorek), a także kasza gryczana, kasza jaglana. Ponadto należy pić duże ilości wody średniozmineralizowanej, gdyż potas jest wydalany z moczem. Im więcej będzie Pani piła (max 3 litry dziennie), tym więcej potasu zostanie wydalone. Ponadto w nadmiarze potasu nie zaleca się używania tzw. dietetycznej soli kuchennej, w której sód został zastąpiony potasem. Pozdrawiam, Aneta Kościołek