Spóźniający się okres i mleko w piersiach

Witam, jestem kobietą i mam 27 lata. Nurtuje mnie jeden problem, a mianowicie miałam okres 11 lutego. Następny okres powinnam dostać teraz, w tym miesiącu, ale się spóźnia o tydzień lub więciej, i do dnia dzisiejszego nie mam okresu. Ale zauważyłam 4 dni temu mleko w piersiach. Czy to z tego powodu nie mam okresu i czy jestem w ciąży? Proszę o radę. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Bez zbadania i wykonania pewnych badań nie da się stwierdzić przyczyny braku miesiączki. To, czy jest Pani w ciąży, sprawdzić najłatwiej, wykonując test ciążowy płytkowy z moczu dostępny w każdej aptece. Wynik dodatni pozwala podejrzewać ciążę, aby się upewnić, należy zgłosić się do ginekologa na badanie i usg narządu rodnego.

Mlekotok nie jest objawem wczesnej ciąży i może raczej świadczyć o pewnych zaburzeniach hormonalnych. W tym przypadku również proponowałabym zgłosić się do ginekologa. Ewentualnie do lekarza rodzinnego/internisty, które pokieruje dalszą diagnostyką, ewentualnie skieruje do specjalisty.

Problemu nie należy bagatelizować.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.