Spóźnienie w zażyciu tabletki w drugim tygodniu cyklu

Dzień dobry. Mam poważny problem... W lutym skończyłam 19 lat. Od października biorę tabletki antykoncepcyjne. Zawszę biorę regularnie, przez pierwsze dwa blistry brałam rano, następne cztery przed snem, zawsze staram się brać mniej więcej o tej samej porze. W styczniu, ok. 8, to był koniec drugiego tygodnia brania tabletek, zapomniałam o jednej, tzn. zamiast wziąć ją przed snem o 22, przyjęłam ją dopiero rano o 6, potem zażywałam następne już regularnie przed snem. 15 stycznia odbyłam stosunek, a następnego dnia wzięłam ostatnią tabletkę i 7 dni przerwy. Potem 24 stycznia zaczęłam kolejny blister, raczej nie było opóźnienia w braniu tabletek, pilnowałam się, ale miałam 31 stycznia kolejny stosunek. Wczoraj wzięłam ostatnią tabletkę z 6 blistra. A mój problem jest taki, że od jakichś dwóch dni strasznie źle się czuję, boli mnie głowa, jestem senna, bardzo często jest mi nie dobrze. Z jedzeniem jest bez zarzutów, jest tak, jak było, ale martwią mnie te tzw. mdłości i ta senność, ogólne rozdrażnieni. Czy jest prawdopodobieństwo, że jednak jestem w ciąży? I jeśli tak, to czy to, że ciągle brałam antykoncepcję ma negatywny wpływ na dziecko, które noszę? Dodam jeszcze, że w miniony poniedziałek byłam u mojego ginekologa, miałam badanie i dostałam leki na zapalenie w pochwie, w tym antybiotyk, oraz następne 3 blistry tabletek antykoncepcyjnych. Boję się zrobić test ciążowy, ale też jeśli jestem w ciąży, to boję się narazić dziecko na niebezpieczeństwo. Proszę o jak najszybszą odpowiedź... Z góry bardzo dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Sytuacja, która Pani opisała (spóźnienie w zażyciu tabletki w drugim tygodniu cyklu), nie powinna być powodem obniżenia skuteczności antykoncepcji. Zażyła Pani zapomnianą pigułkę z opóźnieniem mniejszym niż 12 godzin, więc w czasie dopuszczalnym dla zachowania skuteczności antykoncepcji doustnej. Jeśli podczas 7-dniowej przerwy wystąpiło krwawienie miesiączkowe, to tym bardziej prawdopodobieństwo ciąży jest mniejsze. Opisane przez Panią dolegliwości nie muszą być wcale związane z ciążą, ale raczej z chorobą wrzodową, stresem, przemęczeniem, a także mogą być skutkiem ubocznym zażywanego antybiotyku... Jeśli jednak ma Pani wątpliwości, to proszę wykonać test ciążowy. Antykoncepcja hormonalna jest szkodliwa dla płodu, dlatego przy najmniejszym podejrzeniu ciąży należy ją wykluczyć (test ciążowy, wizyta u lekarza) i w przypadku stwierdzenia ciąży, odstawić tabletki.

Proszę zapytać lekarza lub doczytać w ulotce, czy przyjmowany przez Panią obecnie antybiotyk nie obniża skuteczności doustnej antykoncepcji. Jeśli istnieje takie ryzyko, proszę zabezpieczać się dodatkowe przez cały czas jego zażywania oraz przez 7 kolejnych dni po zakończeniu kuracji. Gdyby w ciągu tych 7 dni po zakończeniu kuracji antybiotykiem miała wypadać 7-dniowa przerwa, proszę ją pominąć i rozpocząć od razu nowe opakowanie.

Pozdrawiam!