Spóźniona pierwsza tabletka

Witam. Mam problem i zmartwienie. Biorę od 1,5 roku **** (dwuskładnikowa tabletka antykoncepcyjna) i nigdy mi się to nie zdarzyło. Powinnam wziąć 1 tabletkę po 7-dniowej przerwie o 21 i zapomniałam o niej, wzięłam ją przed 8 rano. A w dniu 11 cyklu dostałam delikatne plamienie. Co to może być?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

11-godzinne opóźnienie nie powinno wpłynąć na skuteczność antykoncepcyjną preparatu, pod warunkiem, że przyjęła Pani tego dnia również drugą (przypisaną na ten dzień) tabletkę. Przez najbliższe 7 dni powinna Pani jednak, na wszeli wypadek, wstrzymać się od współżycia lub zastosować prezerwatywy. Istnieje nieduże prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, jeśli współżyła Pani w tygodniu poprzedzającym przyjęcie tej spóźnionej tabletki. Plamienie nie było przypuszczalnie wywołane spóźnieniem. Jeśli się powtórzy, konieczna może być wizyta u ginekologa, który zbada Panią i oceni, co może wywoływać ten objaw (np. nadżerka szyjki macicy, polip, infekcja, ewentualnie same hormony - co jest mało prawdopodobne z uwagi na fakt, że przyjmuje je Pani już od 1,5 roku i, jak rozumiem, wcześniej plamienia nie występowały).

Pozdrawiam serdecznie!