Spożywanie alkoholu a krew w kale

Witam!

Mam 23 lata. Od kilku lat (ok. 4) piję regularnie alkohol - wypijałem w każdy weekend mniej więcej 6-7 piw (tj. łącznie w sobotę i piątek). Od 2-3 miesięcy zacząłem pić jeszcze więcej. Około 7-8 piw w weekendy oraz niejednokrotnie po 1-2 piwa w tygodniu roboczym. Kilkanaście dni temu w moim kale pojawiło się sporo krwi. Następnego dnia byłem z tym u proktologa, po kilku kolejnych dniach miałem robioną rektoskopię - wszystko było wg niej ok. Krwawienia ustały po około 10 dniach (zapewne kwestia leków + ruchu). Oczywiście alkohol odstawiłem całkowicie, gdy tylko zaczęły się krwawienia, od tamtego czasu (około 2 tygodnie) nie piłem w ogóle alkoholu. Jednakże w międzyczasie zacząłem szukać chorób, których objawem jest krwawienie z odbytu. W taki sposób doszedłem do marskości wątroby, z której kilka objawów się zgadza... Niestety, mam zaczerwienione dłonie (głównie górne części palców), zdarza mi się być bardziej ospałym a przede wszystkim - okropnie drżą mi dłonie i nie tylko (również głowa, czasem nogi). W poniedziałek postanowiłem przebadać sobie krew. Morfologia wyszła w porządku, a próby wątrobowe dały następujące wyniki: Aspat: 28 IU/l. (Norma 40); Alat: 14 IU/l. (Norma 38); GGTP: 15 IU/l. (Norma 9-54); Bilirubina: 0,74mg/dl. (Norma do 1) Wszystko w normie. W piątek postanowiłem pójść na badanie jeszcze raz, łącznie z badaniem protrombiny (NRI) i albuminy. Wyniki były następujące: Aspat: 25 IU/l. (Norma 40) Alat: 11 IU/l. (Norma 38) GGTP: 18 IU/l. (Norma 9-54) Bilirubina: 0,59mg/dl. (Norma do 1) NRI: 1,3 Wyników albuminy jeszcze nie mam.

Moje pytania:

1. Czy wyniki prób wątrobowych jednoznacznie określają stan wątroby? Tzn., czy w przypadku bardzo dobrych wyników (jak moje - mieszczące się w normach), jest możliwość, że moja wątroba jest jednak chora/bardzo chora?

2. Czy może jednak w przypadku chorób wątroby, próby wątrobowe zawsze mają odstępstwa od norm?

3. Jestem bardzo nerwową osobą. Czy bardzo duże drżenie rąk (i nie tylko) może być ewentualnie wywołane stresem związanym z obawą choroby?

4. Czy objawem ogromnego stresu może być np. brak apetytu? Obserwuję taki od 3 dni...

Pozdrawiam i liczę na szybką odpowiedź. Bartek

1. Czy wyniki prób wątrobowych jednoznacznie określają stan wątroby? Tzn., czy w przypadku bardzo dobrych wyników (jak moje - mieszczące się w normach), jest możliwość, że moja wątroba jest jednak chora/bardzo chora? - Raczej przeprowadzone przez Pana badania krwi są wystarczające, aby wykluczyć schorzenia miąższu wątroby zwłaszcza marskość. Celem uszczegółowienia badania stanu wątroby zalecałbym jeszcze ewentualnie wykonanie USG jamy brzusznej.

2. Czy może jednak w przypadku chorób wątroby, próby wątrobowe zawsze mają odstępstwa od norm? - Tak. Z reguły zawsze jest tak, że aktywność enzymów wątrobowych zwiększa się w chorobach samej wątroby jak i dróg żółciowych.

3. Jestem bardzo nerwową osobą. Czy bardzo duże drżenie rąk (i nie tylko) może być ewentualnie wywołane stresem związanym z obawą choroby? - Tak może być. Najczęściej drżenie rąk związane jest z nerwicą, ale też może mieć podłoże związane z patologią nerwów obwodowych. Jeśli drżenie rąk jest znacznie nasilone proszę w tej sprawie skonsultować się z neurologiem.

4. Czy objawem ogromnego stresu może być np. brak apetytu? Tak, zgadza się. Najczęściej przejawem stresu jest brak apetytu lub też nadmierne łaknienie.