Spożywanie alkoholu po szczepieniu przeciw żółtaczce

Czy jeśli w piątek rano mam szczepienie na WZW typu A i B, mogę wieczorem (minie około 12h) wypić jedno-dwa piwa? Czy pijąc alkohol po szczepieniu oprócz osłabienia działania szczepionki jest możliwość zachorowania na żółtaczkę z powodu obniżonej odporności po szczepieniu i alkoholu?
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wypicie niewielkiej ilości słabego alkoholu w przeddzień szczepienia nie powinien mieć niekorzystnego wpływu na szczepienie. Powinna Pani się na nie zgłosić wyspana, po lekkim śniadaniu. W dniu szczepienia sugerowałabym powstrzymanie się od alkoholu, gdyż w przypadku wystąpienia odczynu poszczepiennego, spożyty alkohol mógłby zaburzyć obraz występujących dolegliwości. Nie ma jednak ryzyka, że z powodu spożycia alkoholu po szczepieniu zachoruje Pani na żółtaczkę. Należy jednak pamiętać, że w przypadku szczepienia przeciwko WZW typu B, dopiero 2 dawki szczepionki zapewniają ochronę przed zakażeniem wirusem HBV.