Spożywanie nabiału a cukrzyca typu 1

"Rośnie grupa badaczy, którzy twierdzą, że jednym z czynników odpowiedzialnych za występowanie cukrzycy typu I jest nabiał. Wynika to z faktu, że białko mleka krowiego jest rozpoznawane przez organizm jako obce komórki, które należy zaatakować. Mechanizm ten powoduje niszczenie komórek trzustki produkujących insulinę." - chciałam zapytać, czy dotyczy to tylko mleka krowiego i jego przetworów czy nabiału w ogóle? Mam cukrzycę typu 1. Czy mogę spokojnie jeść nabiał kozi i owczy?

W świetle obecnych badań alergia na białka mleka może faktycznie mieć faktycznie wpływ na powstawanie chorób autoimmunologicznych do których należy cukrzyca typu I. Alergia ukryta o której mowa (IgG) może dotyczyć również innych produktów żywnościowych. Aby wykluczyć nabiał z diety należy wykonać testy na "nietolerancje" - alergię ukrytą np. ImuPro i wówczas wykluczyć produkty uczulające z diety. W przypadku takiej alergii na białka mleka również wytwarza się alergia na białka mleka innych zwierząt. Proszę pamiętać, że wykluczenie z diety produktów nabiałowych może mieć inne poważne konsekwencje zdrowotne, a modyfikację diety należy przeprowadzić po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy

Faktycznie w świetle ostatnich lat w leczeniu chorób autoimmunologicznych, którą jest cukrzyca typu I zaleca się całkowite wykluczenie nabiału. Wiąże się to także z wykluczeniem sera koziego i owczego. Dozwolone są jaja, natomiast też należy uważać, ponieważ to jeden z częstszych alergenów. Można spożywać mleka roślinne np. kokosowe, migdałowe, ryżowe. Większość z nich świetnie sprawdza się jako zastępniki mleka krowiego w codziennym zastosowaniu w kuchni.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444