Spożywanie napojów energetycznych i kawy

Witam. Mam pytanie dotyczące spożywania napojów energytyzujących oraz picia kawy czy jest to szkodliwe, mam 23 lata pije dużo kawy i to tego też czasami wypijam też te napoje

Witam. Niestety picie napojów energetyzujących oraz dużych ilości kawy jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Przedawkowanie może prowadzić nawet do uszkodzenia układu nerwowego i serca.

- Po pierwsze napoje te zawierają dużo kofeiny, która w nadmiarze może prowadzić do zaburzeń rytmu serca, nadciśnienia, zawrotów głowy, rozdrażnienia oraz bezsenności.
- Po drugie napoje te działają zakwaszająco na organizm, przez co "wypłukują" z organizmu cenne witaminy i minerały (m.in. wapń, magnez). Może to powodować zmęczenie, osłabienie, uczucie apatii, przez co sięgamy po następne dawki kofeiny i cukru. W ten sposób powstaje błędne koło.
- Po trzecie napoje energetyzujące to "bomba kaloryczna", ponieważ zawierają sporą dawkę cukru. Przez to przyczyniają się do rozwoju otyłości, miażdżycy i próchnicy zębów.
- W napojach energetyzujących zazwyczaj występuje spora ilość sztucznych dodatków takich jak: konserwanty, barwniki, wzmacniacze smaku. Częste ich spożywanie może wywierać szkodliwy wpływ na organizm .
- Ponadto kawa i napoje energetyzujące bardzo odwadniają organizm.
- Nadmiar kawy może prowadzić do nadkwasoty, zgagi oraz wystąpienia kamieni żółciowych.

Zamiast kawy polecam zieloną herbatę, ewentualnie kawa zbożowa, kakao lub orzeźwiające koktajle owocowe i soki warzywne. Jeśli nie wyobraża sobie Pan dnia bez kawy, można wypić 1-2 filiżanki dziennie, ale nie na czczo. Po wypiciu kawy powinno się wypić dodatkową szklankę wody mineralnej. Jeśli już musi Pan sięgnąć po napój energetyzujący, to proszę to robić jak najrzadziej i nie łączyć go z alkoholem. Proszę pamiętać, aby wypijać dziennie ok. 2 litrów wody niegazowanej.