Spożywanie płatków owsianych i ich wpływ na osteoporozę

WITAM CHCIAŁA BYM SIE DOWIEDZIEC CZY SPOZYWANIE PŁATEK OWSIANYCH 1RAZ DZIENNIE U STARSZEJ OSOBY MA WPŁYW NA KOSCI TZN OSTROPOROZE PROSZE O ODPOWIEDZ.

Witam! Płatki owsiane są bardzo zdrowe, są źródłem kwasów tłuszczowych nienasyconych, których nasz organizm potrzebuje a ich nie produkuje, witamin z grupy B, błonnika co przemawia za tym aby je spożywać. W przypadku osteoporozy ważna jest zdrowa dieta bogata w wapń i witaminę D, źródła wapnia to mleko i przetwory mleczne oraz sardynki, źródła witaminy D to tłuste ryby: węgorz, śledź, łosoś, sardynki, żółtka jaj.
Nawiązując do Pani pytania - płatki owsiane w mleku, z jogurtem/kefirem są jak najbardziej polecane, z uwagi na produkt mleczny będący źródłem wapnia, należy jednak dbać o dowóz wapnia i witaminy D w większości posiłków w całym dniu i z różnych źródeł.

Witam serdecznie,

Płatki owsiane najlepiej naturalne górskie a nie błyskawiczne (mają mniejszą wartość odżywczą) mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Są bogatym źródłem błonnika, białka oraz węglowodanów złożonych. Płatki owsiane są również dobrym źródłem magnezu, który umożliwia lepsze przyswajanie wapnia tak ważnego dla naszych kości. Magnez również wchodzi w skład kości. Jedzenie owsianki raz dziennie może w minimalnym stopniu poprawić stan kości.

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk