Spożywanie słodyczy a tłuszcz na brzuchu i udach u 12-latki

Witam, mam na imię Ola i mam 12 lat! Moją miłością są... SŁODZYCZE!!! Tłuszcz odkłada mi się w udach i brzuchu. Chciałam wiedzieć czy jak będę uprawiać sport to pozbędę się tego tłuszczyku! I jeszcze jedno pytanie: Mam 164cm i 48kg czy to dobra waga?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Twoja waga jest prawidłowa. Oczywiście nadmierne spożywanie słodyczy może ten stan szybko zmienić w kierunku nadwagi. Sport to dobre rozwiązanie.

Witam, Twoja masa ciała jest prawidłowa, jednak problem słodyczy nie jest obojętny dla sylwetki i zdrowia. Warto podkreślić, że słodkości dostarczają duże ilości energii, a niewiele składników odżywczych – są więc źródłem tzw. pustych kalorii. Słodycze obfitują w cukier prosty, sztuczne barwniki, nasycone kwasy tłuszczowe oraz izomery kwasów tłuszczowych typu trans, które są niekorzystne dla zdrowia i dodają nam zbędnych kilogramów. Jest jednak wiele sposobów, aby uniknąć podjadania słodyczy, a do tego zdrowo jeść i chudnąć. Przede wszystkim jedz 5 małych posiłków w ciągu dnia – poziom cukru będzie na stałym poziomie, dzięki czemu nie będziesz miał/a ochoty na spożywanie słodyczy. Nie rezygnuj całkowicie ze słodkich rzeczy – raz na tydzień (wybierz stały dzień) zjedz kawałek ciasta (domowej roboty!) lub gorzką czekoladę bez tłuszczy utwardzanych – nie martw się, że reszta się zmarnuje – poczęstuj rodzinę czy przyjaciół. Nie kupuj słodyczy na zapas i nie kładź ich na widoku wedle zasady co z oczu to z serca. Jeśli zdarzy Ci się kupić słodycze w sklepie omijaj te w wersji XL. Gdy korci Cię żeby coś przekąsić wybierz suszone owoce (nie więcej niż 5 sztuk) lub orzechy (max. 10 sztuk), albo też sięgaj po warzywa – najlepiej świeże i chrupiące, których jedzenie zajmuje trochę czasu (szybciej zapomnisz o słodyczach). Dbaj o wartościową i urozmaiconą dietę. Nie może w niej zabraknąć węglowodanów złożonych – pełnoziarnistych produktów zbożowych i warzyw; a także owoców. Ograniczenie zdrowych źródeł cukru może tylko zwiększyć chęć na sięganie po słodycze obfite w cukry proste. Poczytaj również o tym jak powinna wyglądać Twoja dieta http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania Pamiętaj także, aby ćwiczyć około 3 razy w tygodniu po minimum 30-40 minut. Pozdrawiam.