Stan po operacji rozwarstwienia tętniaka aorty

Witam, tata jest po operacji - rozwarstwienie tętniaka aorty. Po 2,5 tyg. hospitalizacji został wypisany do domu. Przepisano mu: AMLOZEK, ACENOCUMAROL,NOLPAZA,BISOCARD, AXTIL. Chciałabym się poradzić, w jaki sposób przy takich lekach można sobie radzić z bólem głowy lub obniżonym/podwyższonym ciśnieniem? Czego unikać, co jest zalecane? mam na myśli również dietę. Z góry dziękuję za każdą podpowiedź Pozdrawiam Justyna S.

Jest cała lista produktów, których powinno się unikać oraz takie, jakie należy włączyć w opisanej przez Panią sytuacji. Jeżeli dla Pani taty zmiana sposobu żywienia będzie drastyczna polecam gorąco współpracę psychologa i dietetyka w zakresie zmiany nawyków żywieniowych i nastawienia do nowego trybu życia (w Krakowie taka działalność jest przeważnie realizowana jeszcze przed wypisaniem ze szpitala i pacjent wychodzi z listą zaleceń do domu). Proponuję znalezienie profesjonalisty w miejscu zamieszkania, który pomoże w doborze prawidłowej diety, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym (czy Pani tata ma nadwagę i jest potrzebna jej korekta?). Generalnie przy lekach produktem absolutnie niewskazanym jest grejpfrut (hamuje aktywność enzymów wątrobowych) i zalecane jest ograniczenie owoców cytrusowych. Dieta powinna być niskobiałkowa. Ważne jest aby podstawą diety były warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude mięsa, tłuste ryby, oleje roślinne, nabiał. Należy ograniczyć owoce i zupełnie zrezygnować ze słodyczy, żywności przetworzonej, zawierającej tłuszcze utwardzone. Należy także ograniczyć pewne sposoby przygotowywania jedzenia, jak np. smażenie. Zaznaczam jednak, że każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia uwzględniające dotychczasowe nawyki żywieniowe, historię chorobową i reakcje na dane typy żywności, dlatego w przypadku tak poważnej choroby porady internetowe należy traktować jako wskazówki, a rzeczywistą poradę uzyskać w ramach konsultacji ze specjalistą.