Stan pozawałowy serca

Bardzo proszę o interpretację wyniku badania echokardiograficznego. Ao - o mocniej wysyconych ścianach opuszka - 35mm, LA - 31mm, LAA - 19cm sześciennych, RAA - 15cm sześciennych, LV(d/s) - 47/32mm, IVS - 10,5mm, PV - 10,5mm, RVD2 - 26mm, TAPSE - 26mm, pień płucny nieposzerzony, tętnice płucne nieposzerzone. AoV - drobne zmiany zwyrodnieniowe bez patologicznego gradientu i fali zwrotnej, MV - drobne zmiany zwyrodnieniowe, fala zwrotna I stopnia, TV - bez zmian organicznych, fala zwrotna o zasięgu +. TV-gradient fali przez zastawkę 16mmHg, PVAT-113 ms. EF LV w4c-45%w2c-37%VTI-0.154m - (Doppler w drodze odpływu LV) struna rzekoma w koniuszku akineza koniuszka i seg. koniuszkowych (tętniakowato-uwypuklone), akineza seg. środkowego przednioprzegrodowego i środkowego ściany przedniej, dyskineza seg. podstawnego przednioprzegrodowego, hypokineza pozostałych seg. przegrody, hypoakineza seg. podstawnego przegrody, częsciowośrodkowego ściany przedniobocznej. Funkcja rozkurczowa LV upośledzona: E/A- 0,4 IVRT-94ms, DT-261ms, upośledzona/prawidłowa propagacja napływu przez zastawkę mitralną. Prawidłowy napływ z żył płucnych. Bez płynu w worku osierdziowym. Dodam, że jest to wynik badania kobiety, lat 61 po przebytych 2 zawałach serca.

Witam! W opisie zwracają uwagę obszary mięśnia sercowego o zaburzonej kurczliwości - o typie akinezy, hipokinezy oraz dyskinezy oraz zmiany tętniakowate - są to zmiany pozawałowe. Ponadto zwraca uwagę zaburzona funkcja rozkurczowa oraz obniżona frakcja wyrzutowa i niewielkie zaburzenia przepływów przez zastawki.

Pozdrawiam