Stan zapalny, ogniskowy w zakresie dwunastnicy

W wieku 6 lat miałam stwierdzoną celiakię. Wykryto także zespół Turnera - mozaikowy. Po kuracji hormonem wzrostu oraz konsultacji ginekologicznej i włączeniu HTZ - urosłam do 165 cm oraz miesiączkuję. Czułam się świetnie. W wieku 18 lat przeszłam na normalną dietę i zaczęły się problemy. Mam często uczucie parcia na stolec, ponadto zaparcia oraz rozwolnienie. Po konsultacjach medycznych stwierdzono drobne żylaczki i zlecono gastroskopię oraz kolonoskopię. Niestety nie mogłam pojawić się na kolejnych wizytach - nagły wyjazd. W wyniku kolonoskopii nie stwierdzono niepokojących zmian. Natomiast w wyniku gastroskopii (z wycinkiem do badania histopatologicznego) otrzymałam poniższy opis: "Wycinki błony śluzowej dwunastnicy z ogniskowym przewlekłym aktywnym naciekiem zapalnym bez zmian zanikowych kosmków - IEL < 40. Co oznacza wynik badania? Dlaczego mimo braku objawów celiakii - brak kosmków, ciągle mam odczuwalny dyskomfort, o którym pisałam?

Taki opis świadczy o stanie zapalnym, ogniskowym w zakresie dwunastnicy, ale o niewielkim nasileniu, typu przewlekłego. W badaniu histopatologicznym bioptatu z dwunastnicy brak cech celiakii. Objawy obecne wcale mogą nie mieć podłoża organicznego tylko mogą być związane z występowaniem zespołu jelita drażliwego. Proszę z wynikiem gastroskopii i histopatologicznym skonsultować się najlepiej z gastroenterologiem.