Standardy przy ciąży bliźniaczej

Witam, czy istnieją standardy postępowania lekarzy z ciążami zagrożonymi tkz. wysokiego ryzyka HRP? W moim przypadku chodzi i ciążę bliźniaczą. Bardzo proszę o szybką odpowiedź - sprawa bardzo pilna. Pozdrawiam, Krzysztof
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ciąża bliźniacza uważana jest za ciążę wysokiego ryzyka, gdyż wiąże się ona zarówno z większym niż w przypadku ciąży pojedynczej zagrożeniem dla mamy, ale także dla rozwijających się płodów. Powikłania są częstsze zarówno w trakcie jej trwania, w czasie porodu, jak i w okresie okołoporodowym. Z tego powodu kobiety w ciąży bliźniaczej muszą być otoczone znacznie rozszerzoną opieką lekarską - częściej zgłaszać się na wizyty kontrolne, mieć wykonywane badania. Nie ma ściśle określonych procedur, którym powinna podlegać każda przyszła mama bliźniaków. Wszelkie działania są podejmowane w zależności od wskazań w danym, konkretnym przypadku. Wszystko zależy od kondycji kobiety ciężarnej i rozwijających się maluchów.