Stany zapalne w obrębie odbytu

Czy stany zapalne w obrębie odbytu, nawracające hemoroidy mogą mieć wpływ na prostatę? Jeżeli na wzrost prostaty wpływa testosteron to dlaczego na choroby tego gruczołu zapadają osoby po 50 roku, gdy poziom testosteronu jest zwykle niższy? Czy podawanie testosteronu z zewnątrz osobom starszym nie miałoby dobrego wpływu na ich ogólny stan zdrowia i gruczołu krokowego?

MĘŻCZYZNA, 43 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Witam! Zagadnienie wpływu testosteronu na choroby prostaty w tym szczególnie na raka stercza jest nieustannie badane, aczkolwiek ciągle istnieje wiele wątpliwości co do bezpośrednich zależności między stężeniem tego hormonu a chorobami prostaty. Choroby prostaty (szczególnie łagodne przerost prostaty oraz rak prostaty) dotyczą głównie mężczyzn po 60. roku życia, stężenie testosteronu zazwyczaj wówczas spada. Jednakże głównym czynnikiem ryzyka wydaje się być tu wiek, gdyż istnieje tutaj stała zależność. W przypadku testosteronu wiadomo, że bardziej aktywna forma testosteronu 5-dihydrotestosteron stymuluje komórki prostaty do wzrostu. Stąd w leczeniu łagodnego przerostu stercza zastosowanie mają inhibitory 5-alfa-reduktazy np. finasteryd, często zmniejszają one dolegliwości i konieczność leczenia zabiegowego. Z drugiej strony w sytuacjach tzw. andropauzy, czyli objawów wynikających z niedoboru testosteronu jego suplementacja nie wpływa bezpośrednio na progresję przerostu prostaty oraz na zwiększenie ryzyka powstania raka prostaty. Tego dowodzą aktualne badania. Wobec tego w uzasadnionych przypadkach andropauzy warto rozważać suplementację testosteronem. Jeśli chodzi o stany zapalne okolic odbytu oraz odbytnicy to w takich sytuacjach zawsze istnieje ryzyko szerzenia infekcji przez ciągłość np. w kierunku prostaty. Jednakże zazwyczaj takie stany zapalne są ograniczone miejscowo, przez co ryzyko szerzenia infekcji jest mniejsze. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty