Staramy się o dziecko

Witam,

mam już 4 letniego synka. Od ok pół roku staramy się z mężem o drugie dziecko, ale nie wychodzi, a z synkiem nie było problemu. Mam regularne miesiączki, co 28 dni i nie mam pojęcia w czym jest problem? Mam 28 lat.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Pół roku to nie są jeszcze długie starania. Niepokój lekarzy wzbudza dopiero brak powodzenia w staraniach o dziecko po roku regularnych starań. Skoro ma Pani regularne cykle, są Państwo zdrowi, to zapewne prędzej czy później się Państwu uda!
Warto umieć rozpoznawać okres płodny w cyklu miesiączkowym- wtedy będzie wiadomo, kiedy wzmóc starania. W okresie okołoowulacyjnym śluz szyjkowy (to, co wydostaje się z dróg rodnych, można zaobserwować na bieliźnie i odczuć w przedsionku pochwy) staje się przejrzysty, rozciągliwy, jest go dużo. Tuż po jajeczkowaniu rośnie także nieznacznie temperatura ciała (mniej więcej o 0,3-0,5 stopnia). Codzienne poranne pomiary temperatury, najlepiej specjalnym elektronicznym termometrem owulacyjnym, ułatwić mogą zidentyfikowanie tego momentu.
W Pani sytuacji sprawa jest o tyle prostsza, że ma Pani cykle "książkowej" długości- łatwo policzyć, że owulacja występuje mniej więcej w ich połowie (14 dnia).
Pozdrawiam serdecznie, życzę powodzenia!