Staramy się o dziecko i nadal nic...

13 lutego miałam okres przez 6 dni czy 7 dni. Po okresie mogę zajść w ciążę. Okres mam co 28 dni. Proszę o odpowiedź, bardzo staramy się o dziecko i nadal nic...

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ma Pani regularne 28-dniowe cykle, co umożliwia dość precyzyjne określenie dni płodnych na podstawie samego kalendarza. Owulacja następuje zwykle w 14 dniu przed miesiączką, a dni płodne to kilka dni poprzedzających owulację. Wydaję mi się, że siódmy dzień cyklu jeszcze nie będzie dniem płodnym, ale kilka dni następujących po nim już jak najbardziej.

Jeśli chodzi o staranie się o dziecko, to życzę przede wszystkim więcej cierpliwości. Młode pary są dziś często nastawione na szybki efekt, a starania o dziecko często uczą pokory. Przyjmuje się, że zdrowa para może starać się o dziecko 12 miesięcy przed podjęciem diagnostyki niepłodności. Nie jest to medyczna "spychologia", ale tak są skonstruowane nasze organizmy. Jeżeli po 12 miesiącach starania się o dziecko nie dojdzie do zapłodnienia, można udać się do lekarza ginekologa w celu szukania ewentualnej przyczyny, która wcale nie musi leżeć po stronie kobiety.

Polecam też odpowiedź na inne pytanie, w której można znaleźć podstawy o wyznaczaniu dni płodnych:

/pytania/jak-oblicza-sie-dni-plodne.

Pozdrawiam serdecznie!