Starania o ciążę po poronieniu samoistnym

Witam! Mam pytanie, 9 czerwca poroniłam samoistnie. I chcemy z chłopakiem mieć dziecko. Staramy się od tamtej pory i nic. Co może być objawami tego i czy mogę jeszcze zajść w ciążę. A czy po okresie od razu można zajść w ciążę, czy po jakimś czasie. Proszę o odpowiedzi.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Napisała Pani zbyt mało szczegółów, bym mogła cokolwiek poradzić poza wizytą u lekarza ginekologa. Wiele zależy od momentu w którym Pani poroniła poprzednią ciążę, od stanu macicy, od tego czy powróciły regularne cykle miesięczne oraz, ewentualnie, od domniemanej przyczyny poronienia. Jeśli powrócił u Pani cykle miesięczny i regularne krwawienia, to zapłodnienie jest teoretycznie możliwe, choć nie musi to oznaczać, że już jest optymalny ku temu moment. Proszę się udać do lekarza ginekologa, który Panią zbada, zbierze dokładny wywiad i stwierdzi czy jest już Pani w pełni zdrowa oraz kiedy będzie najlepszy moment do rozpoczęcia starań o dziecko. Co do ewentualnych niepowodzeń, to proszę pamiętać, że nawet zupełnie zdrowa para stara się o dziecko niekiedy nawet 12 miesięcy, a prawdopodobieństwo zapłodnienia w pojedynczym cyklu nie przekracza zwykle 40 procent. Także samo niepowodzenie w ostatnim cyklu nie musi oczywiście oznaczać chwilowej nawet niepłodności. Pozdrawiam serdecznie!