Starania o dziecko i określenie wczesnej ciąży

Witam, staramy się z mężem o dziecko pierwszy cykl, chciałabym zapytać jakie mamy szanse, że ciąża już jest ? Jakie mogę mieć najwcześniejsze objawy i kiedy ? Dzisiaj jest mój 20dc. Kiedy mogę zrobić najwcześniej test? Chciałabym przed planowanym okresem. Czy ból brzucha jest zawsze? Nie mam bólu, wczoraj tylko bardzo mocno kuło mnie przez jakieś 4 minuty w lewym jajniku. Udostępniam swój wykres ze strony 28dni.pl Z góry dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Odpowiadając na Pani pytania:
1. Niestety nie ma takiej możliwości, by ocenić prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w tym cyklu. Warto jednak pamiętać, że statystycznie starania o dziecko trwają 6 miesięcy.
2. Wczesne objawy ciąży mogą być bardzo różne, a dodatkowo pojawiają się także w różnym okresie ciąży. Niestety nie ma na ten temat jednoznacznych danych.
3. Test ciążowy powinno się wykonywać około 14 dni po stosunku.
4. Wcześniej niż test ciążowy, by po około 8 dniach można wykonać badanie poziomu hormonu beta-hCG z krwi.
5. Ból brzucha nie występuje zawsze.

Szanowna Pani algorytm jest prosty:
stosunki co 2-3 dni nie tylko w okresie okołoowulacyjnym.
w przypadku braku miesiączki w terminie proszę wykonać test ciążowy
W razie wątpliwości test z surowicy krwi / HCG /
W wypadku dodatniego wyniku wizyta u ginekologa.