Starania o dziecko - wysoki andriostendion a ciąża

Witam!!! Od roku staramy się z mężem o dziecko i nic z tego nie wychodzi. Poszłam więc do lekarza ginekologa. On zlecił mi badania i to są moje wyniki: Toxoplazmoza JgG- 0,2 Ju/ml ( ujemny do 1,6 Ju/ml) Toxoplazmoza JgM- 0,03 Index ( ujemny do 0,499 Index) CMV JgG- 2,84 Au/ml ( dodatni > 1,0 Au/ml) CMV JgM- 0,175 Index ( ujemny do 0,7 Index) E2 Estradiol 193 pg/ml Progesteron 14,8 pg/ml Prolaktyna 15,4 ng/ml (1,2-22) Androstendion 3,84 ng/ml ( 0,3-3,3) odczyn USR ujemny. Lekarz po obejrzeniu wyników stwierdził, że przyczyna tkwi, ponieważ podwyższony jest andriostendion przepisał mi leki na początek: metformax 850 - codziennie po 1 tabletce Werospiron 25 mg- codziennie po 1 tabletce duphaston- od 16 do 26 dnia cyklu po 1 tabletce oraz Clostilbegyt 50 mg - po pół tabletki od 1 do 5 dnia cyklu Kazał stosować dietę niskowęglowodanową Po miesiącu kazał powtórzyć badania na andriostendion wynik: 5,18 ng/ml. Podwyższył mi dawkę metformaxu 850 na 2 tabletki dziennie i Clostilbegyt 50 mg na 1 całą tabletke. Wynik po miesiącu 5,52 ng/ml. Znowu podwyższył dawkę metformaxu 850 na 3 tabletki dziennie i Clostilbegyt 50 mg na 1,5 tabletki dziennie przez piersze 5 dni cylku. Wynik po miesiącu - 5,02 ng/ml. Kazał dalej brać tabletki i stosować dietę, po miesiącu wynik andriostendionu 4,56 ng/ml , na następny miesiąc 4,46 ng/ml. Powiedział, że jesteśmy na dobrej drodze i dalej mam brać te wszystkie leki. Podkreślam, że przez cały czas chudłam i straciłam na wadze 10 kg. W zeszłym miesiącu wynik 6,18 ng/ml adriostendionu, powiedział, że miałam może jakiś stres i dlatego taki wysoki wynik. W tym miesiącu znowu się podwyższył na 7,67 ng/ml. Proszę o jakąś poradę, ponieważ leczę się już pół roku i żadnych nie ma efektów, a mam dosyć już tej diety i tych leków. Czy są jakieś może inne metody leczenia????

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Z Pani opisu leczenia wynika, że lekarz rozpoznał u Pani zespół policystycznych jajników. Ze względu na słaby efekt leczniczy należy się jednak zastanowić nad inną przyczyną wysokich wartości androstendionu. Hormon ten syntetyzowany jest w 45%  przez jajniki, w 45% przez nadnercza, a 10% powstaje w wyniku przemian. Jeżeli leczenie przyczyny jajnikowej nie przynosi efektu, wskazane byłoby wykonanie testu z deksametazonem, testu pozwalającego diagnozować choroby nadnerczy. Z tego powodu zachęcałabym udać się na wizytę do endokrynologa, który na podstawie wyników badań zaleci najlepsze dla Pani postępowanie.
Niestety obawiam sie jednak, że będzie musiała Pani przyzwyczaić się do regularnego przyjmowania leków. Obie jednostki chorobowe wymagają wielokierunkowego leczenia. Dieta z kolei jest jego niezbędnym elementem, ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia cukrzycy typu II, wtórnej do choroby podstawowej.
Pozdrawiam.