Sterydy a karmienie piersią

Witam.
Moje pytanie dotyczy karmienia piersią. Obecnie jestem w 14 tygodniu ciąży i cały czas biorę tabletki steroidowe (****) na RZS. Są to dawki minimalne 2 mg. Zastanawiam się czy po urodzeniu dziecka będę mogła karmić piersią, czy też ten lek mnie dyskwalifikuje jako matkę karmiącą?

Czy brana dawka może spowodować jakieś wady u płodu i czy istnieje zagrożenie, że dziecko może urodzić się przedwcześnie?
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Ciąża i karmienie piersią stanowią względne przeciwwskazania do stosowania przyjmowanego przez Panią leku. Oznacza to, że można go przyjmować, jeśli ryzyko związane z nieprzyjmowaniem jest dla matki większe niż ryzyko związane z przyjmowaniem go dla dziecka. Lek ten należy do kategorii C- czyli brak jest odpowiednio wiarygodnych danych z obserwacji stosowania go u ludzi, natomiast u zwierząt wykazano szkodliwy wpływ na płód. Dawka, którą Pani przyjmuje, jest rzeczywiście minimalna.
Myślę, że nie ma Pani powodów do obaw co do zdrowia dziecka i z pewnością będzie Pani mogła karmić piersią nawet jeśli przyjmowanie leku będzie konieczne także po porodzie. Steroidy nie zwiększają też ryzyka porodu przedwczesnego.
Pozdrawiam serdecznie!