Stężenie w surowicy potasu

Witam... mam 26 lat i mam na imię Piotr... moja data urodzenia 26.07.1984 r. Proszę o interpretację poniższych wyników badań. Morfologia krwi: jednostka - leukocyty 5,51 tys./ul, erytrocyty 5,20 min/ul, hemoglobina 15,2 g/dl, hematokryt 45,8%, MCV 88,2 um3, MCH 29,2 pg, MCHC 33,1 g/dl, trombocyty/PLT 237 mg/dl, odczyn Biernackiego 2 mm/h, kreatynina 0,96 mg/dl, cholesterol całkowity wynik w surowicy do 30 lat 147,9 mg/dl, sód 137,38 mmol/L, potas 5,62 mmol/L, chlor 103,6 mmol/L, magnez w surowicy wynik w surowicy 2,42 mg/dl. Najbardziej ciekawi mnie analiza moczu: bilirubina neg, urobilinogen norm, ketony neg, ciężar właściwy 1,021, glukoza neg, białko neg, krew neg, pH 6,5, nitraty neg, leukocyty neg. OCENA MIKROSKOPOWA: osad bez zmian, klarowność przejrzysty, kolor żółty. PROSZĘ O RZETELNĄ I SZCZERĄ INTERPRETACJĘ... Najbardziej ciekawi mnie badanie moczu i słowo neg... Proszę o interpretację i podanie przedziałów w jakich powinny się znajdować poszczególne pozycje. PROSZĘ OPINIĘ PRZESŁAĆ NA PONIŻSZY ADRES E-MAILOWY: piotrok.nowak730@gmail.com. Z GÓRY DZIĘKUJĘ.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Odpowiedzi na pytania udzielamy na naszym portalu. Nie przesyłamy ich na prywatne adresy e-mail.

Jedynym, ale ważnym odchyleniem wśród przedstawionych wyników badań, jest stężenie w surowicy potasu. Nie przekracza ono znacznie górnej granicy normy, wynoszącej 5,5 mmol/l, jednak w przypadku tego jonu nie jest to bez zaczenia, gdyż może prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Jeśli przyjmuje Pan suplementację potasu, należy jej zaprzestać. Jeśli przyjmuje Pan leki z powodu chorób przewlekłych, konieczne będzie porozumienie z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli jest Pan osobą zdrową, warto powtórzyć oznaczenie, by wykluczyć pozaustrojowe uwolnienie potasu z krwinek w próbce.

Wynik badania ogólnego moczu jest prawidłowy. Adnotacja "neg" oznacza wynik negatywny i dotyczy parametrów, które nie powinny być oznaczalne (m.in. glukoza, białko) lub dopuszczalne są ich niewielkie ilości (w przypadku leukocytów i erytrocytów).

Pozdrawiam