Stłuczone żebra po pobiciu

witam 2 tygodnie temu zostałem pobity byłem na pogotowiu i stwierdzili że mam stłuczone żebra, ale czy przy takim urazie dzieje sie tak ze jak rano wstaje po ledwo przespanej nocy i jak ustane na nogi to po chwili cos mi strzeli w żebrach tak jak by sie przestawiły czy to jest normalne i jak długo to bedzie aż tak bolało?? z góry dziekuje za odpowiedz.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry, niestety urazy żeber są jedynymi z najmniej przyjemnych. Wynika to z faktu, iż są one bardzo bolesne, a ich leczenie wyłącznie zachowawcze.
Powinien Pan zażywać środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Proszę uważać by nie przekraczać maksymalnych dawek dobowych, co mogłoby potencjalnie zaszkodzić Panu i doprowadzić do wystąpienia działań niepożądanych.
Jeśli wyczuwa Pan niestabilność i przeskakiwanie wskazana jest wizyta kontrolna u ortopedy i ponowne zdjęcie RTG klatki piersiowej.
W przypadku złamań żeber obrażenia goją się nawet do 6 miesięcy, stłuczenia natomiast standardowo do około 3 miesięcy.
Stąd tak ważne jest stosowanie leków przeciwbólowych, które pozwolą Panu normalniej funkcjonować pomimo bólu w okresie rekonwalescencji.