Stłuszczenie wątroby

Witam, mam 27 lat. Podczas badana USG jamy brzusznej radiolog stwierdził „wątroba o silnej echogenicznosci - stłuszczenie, bez zmian ogniskowych". Lekarz rodzinny zaproponował, co jeść, a czego nie. Stwierdził, że po kilku miesiącach diety wszystko powinno wrócić do normy. Około 1,5-2 miesiące temu badano mi krew. Aspat i Alat w normie. Wprowadzam do jadłospisu "dietę wątrobową", nie jem już produktów typu chipsy, ciastka/słodycze, zero alkoholu, zero kolorowych napojów, nawet tych bez cukru. Mam pytanie - czy potrzebne są jakieś dodatkowe badania? Za kilka dni zamierzam zrobić cukier na czczo, cholesterol, trójglicerydy i bilirubinę. Traktuję to schorzenie bardzo poważnie, a czytałem w sieci, że lekarze rodzinni często je bagatelizują, stad pytam. Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Do powyżej podanej diagnostyki dodałbym badania serologiczne antygenu HBs i przeciwciał anty-HCV w celu wykluczenia wirusowego zapalenia wątroby typu B i C. Stłuszczenie wątroby bowiem może wystąpić w przebiegu infekcji wywołanej przez te wirusy. Wskazane byłoby również oznaczenie poziomu albumin oraz czasu protrombinowego - do określenia wydolności wątroby (albuminy i białka biorące udział w procesie krzepnięcia wytwarzane są przez wątrobę).