Stosowanie Duphastonu a możliwość ciąży

Chcialabym uzyskac informacje czy jezeli mam nieregularne cykle i otrzymalam duphaston na 10 dni. 25 sierpnia mialam okres a od 11wrzesnia zaczelam brac duphaston 7 dzien po odstawieniu pojawilo sie krwawienie i tego samego dnia mialam badanie beta hcg wyszlo 20. Bylam na usg i nic nie wykazalo czy moge byc w ciazy?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Poziom bHCG, choć pomaga ustalić, czy jesteś w ciąży i określa jej prawidłowy przebieg, nie powinien być wyznacznikiem ani tygodnia ciąży ani (sam w sobie) obecności ciąży, ponieważ możliwe poziomy hormonu mają bardzo szeroki – a więc różny – zakres dla tego samego okresu rozwoju ciąży u różnych kobiet. Rezultaty osiągane przez badanie USG są znacznie bardziej pomocne w tej kwestii. Proponuję ponowne oznaczenie. Pojedynczy wynik nie zawsze załatwia sprawę i nie daje pewności ,Jeżeli przy drugim wyniku liczbowo przyrasta to wtedy może to wskazywać na ciążę.