Stosowanie Duphastonu w 25 tygodniu ciąży

Czy branie duphastonu w 25 tyg ciąży ma sens ? Słyszałam, że bierze sie ten lek w pierwszym trymestrze. Dziś dostałam dawkę uderzenia 4 tabletki jednorazowo, od jutra 3. Wcześniej odstawilam lek w 16 tygodniu. Dodam, ze dzidzius ułożył sie bardzo nisko.

Witaminy w ciąży

Duphaston to gestagen, stosowany głównie w 1. połowie ciąży, gdy rozpoznaje się poronienie zagrażające, poronienia nawykowe. W 2. połowie ciąży (po 20 tygodniu), gestageny mają działanie przeciwskurczowe (zmniejszają skurcze mięśnia macicy), czyli działanie zapobiegające porodowi przedwczesnemu. Częściej stosuje się w tym celu Luteinę (inny gestagen), ale jest to ta sama grupa leków co Duphaston. Dawka "uderzająca" to nic innego jak wysycenie organizmu od razu do dawki terapeutycznej.