Fluomizin a wynik cytologii

Witam mam 37 lat  czeka mnie wymiana wkładki na nowa miałam założona mirene .lekarz umówił mnie na wymiane przepisał tabletki fluomizin dopochwowo. Ponadto lekarz uznał że cytologie zrobimy to przy wymianie wkładki, ja się jednak nie zgodziłam  i zażądałam cytologi przed wymiana wkładki . lekarz pobrał cytologię i mam pytanie czy jak brałam tabletki fluzomin dzień przed cytologia to nie sfałszuje to wyniku? Czytałam ze takie tabletki jak na przykład fluzomin trzeba odstawić przynajmniej na trzy dni. Czy dobrze postąpiłam żądając cytologii czy może jednak powinnam najpierw zaprzestać stosowania leku fluzomin a dopiero później zrobić badania? Czy teraz konieczne będzie powtórzenie badań tak by wyszły właściwe wyniki? Bardzo proszę o odpowiedzi na moje wątpliwości. Serdecznie pozdrawiam i dziękuje Justyna

Tak - cytologię najlepiej wykonać gdy do 4 dni wcześniej nie stosowano żadnych leków dopochwowych, nie stosowano irygacji, nie było współżycia. Jeśli jednak wynik cytologiczny będzie prawidłowy to znaczy że nie przeszkodziła w ocenie interpretacji cytologicznej wcześniej stosowana globulka. Poza tym należy pamiętać, że cytologia jest ważna 3 lata, a nie rok, jak uważa większość kobiet.

Magdalena Mroczek

Przed cytologią przynajmniej na 2 dni przed a najlepiej na 4 dni przed nie powinno się aplikować żadnych leków dopochwowo. Należy zgłosić się między czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem poprzedzającym następną. Poza tym przed cytologią nie należy współżyć i przynajmniej na 24 godz. przed nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu. Jeśli wyniki wyjdą prawidłowe należy uznać, ze takie są i badania nie trzeb już powtarzać. Jeśli natomiast będą nieprawidłowe trzeba je powtórzyć z zachowaniem opisanych reguł.

Badanie powinno być robione raz w roku, a jeśli wykonuje się cytologię na podłożu płynnym – co 2 lata. Jeżeli 3 kolejne wyniki są prawidłowe, kobiety 30-letnie lub starsze mogą być badane co 2–3 lata. Między 25 a 59 rokiem życia badanie refundowane jest przez NFZ, tak że nie trzeba za nie płacić.

Fluomizin jest to środek stosowany dopochwowo, wieczorem przed snem. 1 tabl. 1 ×/d przez 6 dni. Leczenie należy przerwać podczas miesiączki i kontynuować po jej zakończeniu. Substancją czynną jest dekwalina, która zmienia przepuszczalność błony komórkowej bakterii i przez to ma działanie bakteriobójcze. Środek stosuje się w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy. Wyraźne złagodzenie stanu zapalnegoupławów jest odczuwalne zasadniczo po upływie 24–72 h. Gatunki bakterii, które wykazują wrażliwość na dekwalinę to: Enterococcus faecalis, Lactobacillus spp., S. aureus, Streptococcus agalactiae, S. pyogenes, Enterobacter spp., E. coli, Klebsiella spp., Pseudomonas spp., Serratia spp., Bacteroides spp., Fusobacteria, Gardnerella vaginalis, Prevotella spp., Peptostreptococcus spp., Poryphyromonas spp. Drobnoustroje o wrodzonej oporności to Proteus spp., Chlamydia trachomatis, Trichomonas vaginalis.