Stosowanie leku Elicea na zaburzenia lękowe a wzmożone napięcie mięśniowe

Witam, mam 19 lat i od 1,5 roku przyjmuję Elicee10mg w związku z zaburzeniami lękowymi(napady lęku) z agorafobią. Nie zauważyłam poprawy, a po zwiększeniu dawki do 20mg wystąpiło wzmożone napięcie mięśniowe, wiec powróciłam do 10mg. Boję się wszystkiego, nie uczę się, nie pracuje, wychodzę tylko na uspokajaczach, nie chce tak żyć. Zdaniem lekarza pozostają tylko leki neuroleptyczne. Boję się jednak skutków ubocznych. Czy nie jestem za młoda na takie leki ? Czy można to jakoś wyleczyć ?

Mgr Agata Dusza Psycholog, Opole

Witam
Nie tylko jest Pani za młoda na takie leki, ale musi Pani tez wiedzieć, że same leki nie zlikwidują Pani problemu z napadami lęku. Tego typu zaburzenia leczy się psychoterapią a farmakoterapię stosuje się w przypadku dużego nasilenia objawów, po ustąpieniu których zmniejsza się dawki do całkowitego zaprzestania ich zażywania. Proszę sobie poszukać w swojej miejscowości psychoterapii i tam się skonsultować.
Pozdrawiam
Agata Dusza

Z tego co pani pisze wynika, że pani dolegliwości są poważne i dopóki napady lęku nie ustąpią leczenie farmakologiczne może być konieczne. Warto także rozważyć uzupełnienia leczenia psychoterapią. Rozmawiając z psychologiem będzie Pani mogła poznać przyczynę tak silnego lęku, zacząć rozumieć swoje zachowanie i to też pomoże zmniejszyć Pani cierpienie i napięcie.

Witam Panią.
Napady lęku z agorafobią są bardzo dokuczliwe, szczególnie u tak młodej osoby. Może to bardzo utrudniać Pani codzienne funkcjonowanie. Z góry więc odpowiadam, że można zrobić coś więcej. Lekarz miał na myśli możliwości leczenia farmakologicznego. Może Pani, i gorąco do tego zachęcam, podjąć również równoległe leczenie psychoterapeutyczne. Podczas spotkań z psychoterapeutą może Pani lepiej zrozumieć swoje objawy oraz ich źródło. Docelowo uwolnić się od przyczyn nerwicy. Leczenie farmakologiczne oczywiście warto kontynuować pod kontrolą psychiatry i poprosić go o wyjaśnienie, jakich. efektów i kiedy może się Pani spodziewać. Proszę również zapytać o skutki uboczne oraz ich dynamikę w czasie.
Zachęcam do podjęcia psychoterapii, z pewnością warto.
Pozdrawiam i życzę owocnego leczenia.

A czy próbowała Pani psychoterapii?
Leki bardzo pomagają i w wielu przypadkach są konieczne, ale niewystarczające. Działają bowiem na objawy, a nie na przyczyny trudności. To psychoterapia leczy przyczyny w przypadku zaburzeń lękowych i nerwicowych.
Warto aktywnie i w zaangażowany sposób podjąć się leczenie. Zmiana jest możliwa i ważne, żeby postarała się Pani o nią jak najszybciej, bo, jak sama Pnia napisała, jest Pani młoda i szkoda życia na lęk.