Stosowanie odżywki dla sportowców a starania o dziecko

Witam, aktualnie zażywam lek Flumycon (dziś brałam ostatnią tabletkę). Chcemy starać się z mężem o dziecko i chciałam zapytać, czy możemy starać się od razu, czy musimy odczekać jakiś czas. Zaznaczam, że akurat kończy mi się okres. To samo pytanie dotyczy również mojego męża - on zażywa odżywkę dla sportowców Nitrobolon. Czy odżywka ta może wpłynąć w jakikolwiek sposób negatywnie na rozwój płodu lub jakość plemników? Czy musi ją odstawić i jeśli tak to i ile trzeba odczekać po jej odstawieniu, żeby można spokojnie zacząć się starać o maleństwo?

Witam serdecznie! Flukonazol, będący substancją czynną przyjmowanego przez Panią preparatu należy do grupy leków teratogennych i nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży. Pacjentki w wieku reprodukcyjnym w czasie leczenia przeciwgrzybiczego zobligowane są do stosowania antykoncepcji hormonalnej. W swoim zapytaniu nie podaje Pani informacji na temat długości Pani cykli, co uniemożliwia wyliczenie dni płodnych. Jeżeli cykle są odpowiednio długie to do czasu owulacji lek zdąży się całkowicie zmetabolizować i nie będzie zagrażał dziecku. Dla zachowania bezpieczeństwa warto jednak odczekać miesiąc z podjęciem prób poczęcia. Nie ma podobnych wskazań dla męża stosującego wspomnianą odżywkę. Pozdrawiam