Stosowanie różnych leków do oczu

Mam takie pytanie. Brałem już różne maści (przeważnie 2-3 tygodnie) typu D****, obecnie mam przepisane krople z f****. W tzw. specyfikacji leku napisane jest: "Długotrwałe stosowanie może prowadzić do jaskry i zaćmy." Co to znaczy długotrwałe stosowanie: 3-4 tygodnie, czy może pół roku? Mam bowiem "niekończący" się problem ze spojówkami (niemal rok) i alergiami, i obawiam się, iż co leki będę musiał przyjmować dużo dłużej niż kilka tygodni. W ulotkach niektórych leków (np. aerozolu na zatoki) które przyjmuję, lub przyjmowałem, napisane jest też, iż leki te "mogą powiększać ciśnienie w oku" a nawet "w rzadkich przypadkach powodować jaskrę". Czy istnieją zatem jakaś "specjalne" przeciwwskazania do stosowania tych leków?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Preparaty, np. taki jaki stosował Pan z fluorohydrokortyzonem, standardowo nie powinny być dłużej stosowane niż 2 tygodnie. Prócz sterydu jest tam również antybiotyk - długotrwałe stosowanie może prowadzić nie tylko do wymienionych przez Pana działań niepożądanych, ale również do rozwoju oporności bakterii i nadkażeń zarówno bakteryjnych, jak i grzybiczych.

W czasie stosowania tego rodzaju preparatów nie powinno się stosować soczewek kontaktowych lub ograniczyć ich stosowanie do minimum. Nie można stosować również w infekcjach wirusowych w obrębie oka oraz przy ubytku rogówki. Jeżeli leki te są zalecane przez Pana alergologa, to proponuję konsultację u okulisty - w celu oceny ryzyka powikłań przez długotrwałe stosowanie preparatów. W przypadkach, gdy jest potrzeba długotrwałego stosowania tego typu leków, robi się przerwy - stosując w tym czasie preparaty z innej grupy. Dokładny schemat leczenia proszę ustalić ze swoim lekarzem prowadzącym.

Tutaj znajdzie Pan filmik, na temat czym różni się zaćma od jaskry: Jaskra - zaćma.

Serdecznie pozdrawiam!