Stosowanie roztworu soli w astmie oskrzelowej

Szanowny Panie Doktorze! Może Pan będzie mógł mi pomóc. Choruję od 50 lat na astmę oskrzelową. Używałem już chyba wszystkie dostępne leki na polskim rynku. Mam do Pana jedno pytanie, mianowicie: Pomimo, że mieszkam w Warszawie i korzystam z renomowanych przychodni zdrowia jak np. LUXMED, LIM, MEDICOVER - wszyscy lekarze, również pulmonolodzy w swoich zaleceniach ograniczają się wyłącznie do przepisywania kolejnych leków, pomijając zupełnie walory inhalacji. Brakuje mi zatem wiarygodnej informacji o nebulizacji roztworami soli. Owszem, kiedyś zalecono mi stosowanie soli fizjologicznej (oczywiście - nebulizator posiadam), ale o soli hipertonicznej, która ma zdecydowanie większe stężenie NaCl (np. 10 promili), a zatem zdecydowanie większą skuteczność (!!) - dowiedziałem się przypadkiem i to nie od lekarza, lecz z internetu, pomimo że - jak napisałem wcześniej - dolegliwości astmatyczne mam od 50 lat!

A zatem - uprzejmie proszę Pana, Panie Doktorze - o informacje na temat stosowania soli hipertonicznej i jej roztworów np. łącznie z solą fizjologiczną lub woda do wstrzykiwań - w nebulizacji w moich dolegliwościach. Bezdyskusyjne są bowiem walory lecznicze i przeciwzapalne roztworów soli. Może to potwierdzić każdy chory na astmę, po powrocie znad morza. Ja również. Nie wiem, dlaczego lekarze, również specjaliści, pomijają ten podstawowy temat dla astmatyków, ograniczając się wyłącznie do terapii kolejnymi kortykosteroidami lub lekami antyleukotrienowymi. 

Pytanie zadane 30-12-2011r. o 14:12
lek. Karol Kaziród-Wolski porady udziela lek. Karol Kaziród-Wolski

lekarz w trakcie specjalizacji z kardiologii w Świętokrzyskim Centrum Kardiologii.

Porada eksperta

Witam!
Nebulizacja jest bardzo dobrą metodą nie tylko do stosowania roztworów soli, ale również leków. Niestety nie dotarłem do żadnych obiektywnych prac o skuteczności nebulizacji roztworem soli hipertonicznej, jednakże inhalacje solą nawet fizjologiczną wywierają pozytywny efekt na nawilżenie i oczyszczenie śluzówki oskrzeli. Proponuję porozmawiać z lekarzem prowadzącym o uzupełnieniu terapii o tę metodę. Nebulizacja jest również bardzo dobrą metodą podawania leków przeciwastmatycznych, proponuję poinformować lekarz o posiadaniu nebulizatora. Leczenie astmy opiera się na tzw. kontrolowaniu objawów za pomocą regularnego przyjmowania leków. Z Pana strony konieczna jest ścisła współpraca z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam serdecznie!

Szanowny Panie! Uściślając i precyzując moją odpowiedź, chciałbym wyjaśnić pewne kwestie. W swej odpowiedzi podzieliłem aktualne stanowisko pulmonologów. Aktualnie w najnowszych wytycznych leczenia astmy czyli GINA z 2010 roku, a są one obecnie międzynarodowym standardem leczenia astmy stosowanym na całym świecie, nie ma nawet wzmianki o skuteczności nebulizacji z roztworów soli hipertonicznej. Niestety dotychczas nie ukazały się obiektywne doniesienia o istotnych korzyściach w leczeniu astmy tą metodą. Ciągle pozostaje ona tylko dodatkową metodą leczenia astmy, która jak już wspomniałem ma pewne walory (nawilżenie i oczyszczenie śluzówki), ale nie zastąpi glikokortykosteroidów, które ciągle są podstawowymi lekami w terapii astmy. Natomiast istnieją doniesienia o korzyściach ze stosowania tej metody leczenia ostrych wirusowych chorób zapalnych oskrzeli oraz górnych dróg oddechowych u dzieci. Choroby te są odmienne patogenetycznie od astmy i nie można odnieść tych wyników bezpośrednio do astmy. Sól hipertoniczna przeznaczona do nebulizacji powinna mieć stężenie od 3% do 10%, a wybór stężenia uwarunkowany jest wydajnością nebulizatora i efektem terapeutycznym. Stężenie 10 promili czyli 1% jest niemal zbliżone do stężenia soli fizjologicznej, które wynosi 0,9%. Nebulizacje zawsze należy zaczynać od niższych stężeń i ewentualnie stopniowo zwiększać. Podsumowując, nebulizacje z soli hipertonicznej mogą być tylko uzupełnieniem konwencjonalnej terapii astmy. Pozdrawiam!

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Zdrowie »
Komentarze
Wyloguj

Porady ekspertów

Jak rozpoznać astmę oskrzelową?

Witam, moja młodsza siostra często ma katar. Nie jest przeziębiona, a mimo to musi często...

lek. Katarzyna Janota Porady udziela lek. Katarzyna Janota specjalista chorób wewnętrznych, współautorka publikacji z zakresu mikrobiologii i endokrynologii.
Paraliżujący strach i astma oskrzelowa

Witam, mam 37 lat. Od 4 lat choruje na astmę oskrzelową, początkowo nie miałam chyba świadomości...

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
Astma oskrzelowa - czy to prawidłowa diagnoza?

  Witam. Mam 16 lat. Od kilku lat leczę się od alergii, która potem przeszła w astmę....

lek. Magdalena Parys Porady udziela lek. Magdalena Parys lekarz w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym Oddział I Wewnętrzny.
Jeśli to nie astma oskrzelowa, to co?

Witam. Mam 15 lat. Od mniej więcej 5 klasy męczą mnie duszności po biegach, wchodzeniu po schodach,...

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
Czy mogę odstawić leki bez konsultacji z lekarzem?

Witam, mam 17 lat, 3 lata temu stwierdzono u mnie lekką astmę oskrzelową. Od tamtej pory mam...

 Redakcja abcZdrowie Porady udziela Redakcja abcZdrowie Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
Czy można mieć astmę oskrzelową bez objawów?

Niedawno wykryto mi astmę, a ja w ogóle nie mam objawów astmy oskrzelowej, nic nie odczuwam....

lek. Joanna Gładczak Porady udziela lek. Joanna Gładczak lekarz specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu profesjonalnych publikacji medycznych.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij