Vitotal przy niedoczynności tarczycy

Witam. Mam 22 lata i mam na imię Katarzyna. Od roku leczę się na niedoczynność tarczycy. Ostatnio zauważyłam też, że moje włosy są matowe i zaczęły mi się przerzedzać. Paznokcie zaczęły mi się rozdwajać i jakby tego było mało, ciągle coś mi wyskakuje na skórze. Przeczytałam w internecie, że suplement diety dla kobiet Vitotal stosuje się właśnie na takie przypadki. Chciałabym zapytać, czy przy niedoczynności tarczycy mogę przyjmować Vitotal (zawiera jod)? Jeżeli mogłabym przyjmować Vitotal to jak długo powinnam brać go, aby stan mojej skóry, paznokci i włosów się poprawił. Czy stosowanie Vitotalu będzie bezpieczne przy niedoczynności tarczycy? Jakie skutki uboczne może przynieść przyjmowanie Vitotalu w mojej sytuacji? Czy przed zastosowaniem Vitotalu powinnam się skonsultować z lekarzem? Dziękuję bardzo za odpowiedz i serdecznie pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Vitotal dla kobiet jest to preparat będący suplementem diety. Dostępny jest w postaci tabletek. W swoim składzie zawiera witaminy i mikroelementy. Jednym ze składników jest jod. Występuje on jednak w małych ilościach, tak że preparat ten nie służy do leczenia niedoczynności tarczycy. Ewentualnie może mieć działanie wspomagające. W jego składzie znajduje się: biotyna, cynk, selen, skrzyp polny, jod, niacyna, ryboflawina, witamina A,fosfor, magnez, mangan, wapń, witamina D, witamina K, witamina C oraz witamina D.

O niedoczynności tarczycy świadczy podwyższony poziom TSH i obniżony fT3 oraz fT4.
Do produkcji hormonów i wzrostu pobudza tarczycę tyreotropina (TSH), która wydzielana jest przez przysadkę. Wydzielanie TSH jest hamowane na zasadzie ujemnej pętli sprzężenia zwrotnego przez hormony tarczycy. Dlatego przy nadmiarze hormonów tarczycy stężenie TSH maleje, przy niedoborze - wzrasta.

Jeśli chodzi o objawy niedoczynności tarczycy, to należą do ich głównie: obrzęki związane z gromadzeniem się wody w organizmie, które prowadzą do wzrostu masy ciała. Skóra, szczególnie na kończynach staje się sucha. Wiąże sie to z zahamowaniem aktywności gruczołów łojowych i potowych i nazywane jest tzw. objawem brudnych kolan. Dodatkowo występują zaparcia. Często chorzy cierpią na spowolnienie, trudności w koncentracji, zaburzenia pamięci, są osłabieni i senni. Może wystąpić zwolnienie rytmu serca czyli tzw. bradykardia. Włosy są łamliwe, brwi przerzedzone, a głos staje się grubszy.

Jeśli pojawiły się niepokojące objawy proszę zgłosić się do lekarza, który zbada poziom hormonów i ewentualnie dostosuje leczenie. Preparat może Pani przyjmować, ale nie jest on lekiem i jego stosowanie nie wystarczy jako leczenie niedoczynności tarczycy.