Stosowanie żelu z silikonem na rany po operacji

Dzien dobry Mieszkam w Anglii mialam prawie 3 miesiace temu usuniecie pecherzyka zolciowego metoda laparoskopii i usuniecie przepukliny okolopepkowej(tuz nad pepkiem blizna okolo 2cm),w miesjcu gzie byla przepuklina w srodku sa szwy a na zewnatrz blizna jest klejona,natomiast 3 blizny po laparoskopii sa tylko klejone,czy moge teraz stosowac masc albo zel na blizny,czy moze jest juz za pozno na stosowanie takiego zelu z silikonem? czytalam ze sa bardzo dobre?i jaki zel wybrac?dziekuje za pomoc

na blizny stosujemy żele jeśli są wypukłe z tendencją do tworzenia keloidu np. Contractubex , Cepam. Nie wolno ich stosować na blizny płaskie czy zapadnięte.

Tak można swobodnie używać takich żelów na bazie silikonu i na świeże blizny (tydzień po zdjęciu szwów) i na stare blizny (nawet wieloletnie). Skuteczność takich żelów na bazie silikonu jest duża, ale trzeba je stosować długotrwale i systematycznie (przynajmniej 2-3 miesiące). Jest wiele preparatów (np. Dermatix, Veraderm, Dermabliz i inne), każdy jest skuteczny tylko, żeby jego podłożem był silikon.