Stosunek bez zabezpieczenia przed dniami płodnymi

Witam, chciałabym wiedzieć, czy 2 dni przed dniami płodnymi może dojść do zapłodnienia? W sensie, czy plemniki tyle "wysiedzą w gotowości bojowej" w pochwie i zaczną działać, gdy wyczują, że już warto. Rzecz w tym, że w trybie "wyjazdowo-zanietrzeźwieniowym" pozwoliliśmy sobie na skrajną głupotę, czyli seks bez zabezpieczenia. W nocy z czwartku na piątek się to stało, a dni płodne zaczynały mi się w niedzielę. Jaka jest szansa na to, że uczyniliśmy się rodzicami?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Nie wiem do końca co Pani rozumie przez dni płodne. Jeśli w niedzielę zaczynały się dopiero dni płodne, czyli kilkudniowy okres poprzedzający owulację to szansa na ciążę jest nikła. Jak sama nazwa wskazuje, do zapłodnienia dojść może jedynie w trakcie dni płodnych, a nie przed nimi ani po nich. Jednak długość okresu płodnego zależy nie tylko od dnia owulacji, ale i od żywotności nasienia, które może być cechą osobniczą dla mężczyzn i wahać się od dwóch do siedmiu dni. Plemniki bowiem mogą w skrajnym wypadku dożyć nawet tych siedmiu dni - wtedy okres płodny zaczyna się już na tydzień przed owulacją. Jeśli owulacja wystąpiła w ciągu dwóch-trzech dni od momentu stosunku, tj. w ciągu weekendu, to ryzyko zajścia w ciążę jest stosunkowo wysokie i wynosi 30-35%. Jeśli natomiast owulacja nastąpiła później czy dopiero nastąpi, to to ryzyko jest odpowiednio niższe i wynosi ok 25% dla owulacji w poniedziałek, 15% dla wtorku i 5% dla środy. Pozdrawiam serdecznie!