Stosunek po poronieniu samoistnym

Witam.
10 lipca br. miałam robiony zabieg łyżeczkowania po poronieniu samoistnym w 7 tygodniu. W związku z tym mam pytanie, czy jest to normalne, że nie krwawię po zabiegu?
Dodam możne, że będąc jeszcze w ciąży krwawiłam od 29.06. Wiem, ze żeby zajść ponownie w ciąże muszę odczekać 2-4 normalnych cykli. A ile czasu muszę odczekać po zabiegu żeby zacząć współżycie z mężem? Nie odczuwam żadnego bólu po zabiegu.
Proszę o poradę.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Ustanie krwawienia po zabiegu wyłyżeczkowania jamy macicy z powodu poronienia samoistnego jest zjawiskiem pożądanym i jak najbardziej normalnym. Nie ma powodu do niepokoju. Mniejsze plamienia i krwawienia (nie będące miesiączką) mogą się jeszcze pojawiać nawet do pół roku po zabiegu, jednak ich nasilenie się wymaga pilnej wizyty u lekarza.

Jeśli chodzi natomiast o stosunki płciowe to zalecana jest co najmniej 14 dniowa wstrzemięźliwość seksualna, z zastrzeżeniem, że wcześniej zostanie Pani zbadana kontrolnie przez ginekologa. W praktyce zaleca się odbywanie stosunków dopiero po badaniu kontrolnym.  Jeśli chodzi o zajście w kolejną ciążę to zalecenia mówią o czasie od 6 miesięcy do 2 lat od zabiegu.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.