Strach przed ciążą - metody zabezpieczenia

Wita, mam 20 lat i dość nietypowy problem, choć pewnie nie jestem z tym jedyna. Rok temu przeżyłam swój 1 raz, było okropni,e prezerwatywa pękła, a ja zostałam sama z problemem. Skorzystałam z pigułki po stosunku. Teraz jestem w nowym związku i razem z moim chłopakiem planujemy współżycie. Nie chcę patrzeć w przeszłość, jednak ja jestem aż nadto przewrażliwiona. Jestem tego świadoma, mimo to chce stosować 2 metody antykoncepcyjne na raz i plastry i prezerwatywy. On upiera się przy 1 metodzie. Prawdę mówiąc sama jestem świadoma tego, że to trochę głupie, bo przecież plastry są bardzo skuteczne, ja mimo to się boję, to tak jakbym czuła, że nie mam nad tym kontroli, bo przecież jak plastry nie zadziałają i wpadniemy to nie będzie odwrotu, a z prezerwatywą zawsze wiadomo kiedy "nie zadziałała" jak powinna. Wiem, że to głupie, ale sama nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć. Od zawsze panicznie bałam się ciąży, a teraz... po tym nieudanym 1 razie jest jeszcze gorzej. Nie wiem co mam zrobić z tym strachem, jak się go wyzbyć.. proszę o pomoc. Pozdrawiam, Vaness

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wybór metody antykoncepcji należy do Was obojga, choć ostateczną decyzję powinnaś podjąć sama, zgodnie ze swoimi przekonaniami.

Tokofobia, bo tak nazywany się lęk przed ciążą i porodem jest częstym zaburzeniem u młodych kobiet. Objawia się ona z różnym nasileniem, od nerwowego wyczekiwania miesiączki po niechęć do współżycia.

Ze względu na brak 100% pewnej metody antykoncepcji wiele par decyduje się na połączenie antykoncepcji hormonalnej z prezerwatywą i nie ma w tym nic złego. Oczywiście, plastry antykoncepcyjne charakteryzują się jednym z najniższych wskaźników Pearla, co oznacza ryzyko ciąży jest minimalne i nie wymaga stosowania dodatkowego zabezpieczenia. Ze względu na niewielki ułamek ryzyka można podjąć dodatkowe kroki w postaci stosowania prezerwatywy.

Tokofobia jako zaburzenie o podłożu lękowym może byc zniesiona poprzez psychoterapię. Wydaje mi się jednak, że powinnaś zgłosić się do swojego ginekologa i szczerze z nim porozmawiać o swoich obawach. Lekarz powinien wytłumaczyć Ci dokładnie mechanizm działania plastrów antykoncepcyjnych, co pomoże Ci podjąć decyzję.

Pozdrawiam.