Strach przed ludźmi i problemy z koncentracją
Mam 16 lat. Od jakiegoś czasu czuję się fatalnie. Nie mogę spać, myśleć, skupić na niczym uwagi. Biorę leki nasenne i uspokajające. One jednak nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. Nie lubię wychodzić z domu, nie lubię imprez i tym podobnych głupot. Boje się nowej szkoły i nowych znajomych. Wydaje mi się, że ktoś cały czas na mnie patrzy. Wsród znajomych staram się zachowywać normalnie i myślę, że udaje mi się to, bo jak na razie nikt mnie o nic nie pyta. Cały czas chce mi się płakać, lecz zamiast tego mam trudności z wdychaniem powietrza. Nie potrafię złapać całego oddechu. Wdech kończy się w połowie. Wtedy jest mi gorąco, kręci mi się w głowie.
Mam też problemy ze stawami kolanowymi, które strasznie chrupią. Byłam u lekarza, jednak ten po zrobieniu mi USG kolana stwierdził, że mam mało żelu i to właśnie dlatego rzepka zaciera o kość. Zalecił mi ćwiczenia i przepisał witaminy. Jednak to nie przynosi rezultatu, kolana bolą mnie jeszcze bardziej, chrupanie nasila się. Nie rozmawiam z nikim, bo uważam, że nikt mnie nie zrozumie. Niedawno temu umarła jedyna osoba, która mnie rozumiała. Nie wiem, co mam zrobić. Czy powinnam iść do psychologa?

KOBIETA, 16 LAT ponad rok temu
Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?
Witam,
Powinnaś porozmawiać o swoim problemie z  rodzicami, gdyż uważam, że w tym przypadku konieczna jest wizyta u psychiatry (w twoim przypadku jeszcze dziecięcego). Najlepiej byłoby, gdybyście wspólnie wybrali się do poradni zdrowia psychicznego. Dopiero lekarz psychiatra po rozmowie z Tobą i twoimi rodzicami będzie w stanie ustalić rozpoznanie. Z tego co piszesz wynika dla mnie jednak, że nie należy odkładać tej wizyty. Opisane lęki i obawy mogą mieć podłoże chorobowe, a im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym wcześniej powrócisz do dobrej formy psychicznej.
Pozdrawiam serdecznie