Strach przed wychodzeniem z domu i ludźmi

Witam. Mam taki problem z którym nie wiem jak sobie poradzić. Problem polega na tym że boję się wychodzić z domu i spotykać z ludźmi, boję się po prostu ludzi i nie wiem o czym rozmawiać, bardzo się stresuję gdy już muszę się z kimś spotkać i jest to wielką męką dla mnie, cały czas siedzę w domu. Koledzy próbują się ze mną skontaktować ale boję się odebrać telefon chodź znam te osoby. Mam 19 lat i to jest masakra dla mnie. Proszę o odpowiedź.

Witaj,

Taki rodzaj agorafobicznego lęku może mieć podłoże w Twoich niewłaściwych przekonaniach na temat osób w zewnętrznym otoczeniu i postrzeganiu ich poprzez swoje własne projekcje.Mniej więcej znaczy to,że najpierw my sami nastawiamy się nieprzychylnie do innych a następnie ,dla ułatwienia i zachowania dobrego wizerunku przypisujemy im własne uczucia i postawy.Im dłużej trwa taka gra,tym bardziej staje się potwierdzeniem naszej tezy bowiem nikt,kto czuje się wciąż obwiniany nie potrafi zachować się przychylnie.
Ten problem wymaga więc pracy nad sobą i pomocy specjalisty,który dzięki swej wiedzy pomoże Ci dostrzegać przejawy w/w mechanizmu a następnie zmieniać go na zgodny z Twoimi potrzebami,w sposób świadomy.
Poszukaj zatem osób,które zajmują się psychoterapią i są do tego przygotowane merytorycznie.
Pozdrawiam serdecznie

Warto poprosić o pomoc specjalistę- skorzystać z psychoterapii. Mogą to być objawy fobii społecznej. Z trakcie terapii może Pan pracować nad poczuciem wartości, pewności siebie, samooceną, a także uniezależnieniem się od oceny społecznej (ponieważ to właśnie wrażliwość na aprobatę społeczna i zewnętrznie lokowane poczucie wartości powoduje lęk).