Straciłem przytomność i miałem dziwny tik kiwania głową - wynik hipoglikemii?

Witam. Miałem ostatnio w pracy taki przypadek, że oblał mnie zimny pot. Jakieś 20 min. po śniadaniu, poszedłem do łazienki obmyłem twarz zimną wodą i po chwili straciłem przytomność. Po jakiejś chwili odzyskałem świadomość, jednak nie mogłem otworzyć oczu i głowa mi chodziła na lewo i prawo. Czułem się jakbym śnił i nie mogłem sie obudzić. Po chwili jednak odzyskałem przytomność i nagle wszystko wróciło do normy. Zdziwiłem się, bo zobaczyłem że jestem w pozycji kucznej (nie upadłem) i trzymałem się jedną ręką szafki. Wstałem i wszystko wróciło do normy. Pojechałem szybko do lekarza. Zrobił mi podstawowe badania. Cuker we krwi był 55, czyli dużo poniżej, zwłaszcza że byłem po śniadaniu. Neurolog również niczego nie stwierdził i powiedział, że jest okej. Zalecił zjedzenie batonika. Nigdy nie miałem takich zachwań, martwi mnie to, że to może być coś większego, zwłaszcza że jem dużo winogron i słodyczy. Ten niedobór cukru to dziwna sprawa w moim przypadku. Często siłownia, basen, sauna, nigdy nie miałem problemow. Zrobiłem dwa dni później badania. Mocz - ok. Cholesterol - ok. Morfologia krwi- ok. Glukoza pod obciążeniem (75g) na czczo - 92 mg/dl, po 1h - 200, po 2h - 49 ! Diabetolog nie wie, co jest. Dał mi skierowanie na USG brzucha i insulinę. Jeszcze raz pod obciążeniem, ale po normalnym posiłku.   Zauważyłem że zawsze rano mam wyższy cukier na czczo niż po śniadaniu, a później po obiedzie, już nie spada tak drastycznie jak rano. Co się dzieje i dlaczego? Jakieś pomysły?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Niestety, nie jest to "prosty" temat i trudno udzielić Panu jednoznacznej porady. Objawy, wyniki laboratoryjne wykonane po tym epizodzie, poprawa po zjedzeniu czekolady, wskazują że była to hipoglikemia, czyli zbyt niskie stężenie glukozy we krwi. Przyczyn hipoglikemii jest niestety mnóstwo. Musi pan wrócić pamięcią i zastanowić się czy w przeszłości nie miał Pan już podobnych objawów, które mijały po jedzeniu. Jeżeli nie, to może był to pojedynczy epizod i na tym sie skończy? Zdarza się, że hipoglikemie są objawem rozpoczynającej się cukrzycy, trzustka przestaje w sposób regulowany wydzielać insulinę i stąd wahania jej poziomu. Hipoglikemie są również objawami zaburzeń hormonalonych - dotyczących tarczycy, nadnerczy, przysadki. Zdarzają się również po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku - wtedy 1-2 h po jedzeniu zaczynają się objawy. W diagnostyce trzeba uwzględnić guzek trzustki, który w zbyt dużej ilości i w sposób niekontrolowany wydziela insulinę (insulinoma) - w tym przypadku hipoglikemie występują często, objawy występują na czczo, w nocy.

Wyniki Pana po obciążeniu glukozą są niejednoznaczne - jest to badanie które służy głównie do diagnostyki cukrzycy, nie ma normy, po 1 h od obciążenia mogą być różne wyniki, przebieg krzywej też może być różny. Tak niski wynik po 2 h może świadczyć, że Pana trzustka w sposób nadmierny, niekontrolowany wydziela insulinę. Również w chorobach wątroby występuje hipoglikemia, po spożyciu alkoholu.

Jak Pan widzi, przyczyn może być bardzo dużo i dotyczą one różnych narządów. Zwykle, jeżeli występują powtarzające się epizody hipoglikemii potrzebna jest diagnostyka w warunkach szpitalnych. powinien być Pan wyposażony w glukometr w celu monitorowania glikemii - jednak nie przysługuje Panu refundacja pasków.

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłem Panu problem hipoglikemii, w razie wątpliwości proszę o ponowne pytania.