Strategie, techniki i paradygmaty w psychologii

Paradygmat, strategie, techniki, co one oznaczają w psychologii?

To pytanie encyklopedyczne. Czy sprawdzała Pani w Wikipedii? To prostszy sposób. Obszerne odpowiedzi uzyska też Pani wpisując interesujące Panią hasła w wyszukiwarkę internetową np. Google czy Ask. Wyniki będą na pewno bardziej wyczerpujące niż moje wypowiedzi. Pozdrawiam.

Najprościej- każdy psychoterapeuta uczy się w jakiejś szkole, nurcie psychoterapii (analitycznej, poznawczo-behawioralnej, ericksonowskiej, gestalt). Jedne kładą nacisk na zrozumienie problemu, inne na zmianę zachowania, jeszcze inne na schematach myślowych i poznawczych, które prezentuje pacjent. Jedne skupiają się bardziej na analizie przeszłości, inne na budowaniu przyszłości. Wszystko to implikuje jak będzie pracował dany terapeuta i czym się posłuży- czy będzie oczekiwał, że to pacjent będzie mówił na sesji czy będzie raczej dyrektywny i będzie tłumaczył, czy będzie pracował tylko na materiale werbalnym czy tez posłuży się także ruchem, rysunkiem czy doświadczeniami z ciała.
Nie wiem, czy to jakoś Pani pomaga i czy chodziło o przybliżenie problemu czy raczej o definicje?