Stres a konieczność przyjmowania suplementów na odporność

Witam. Ostatnio funkcjonuje non stop w stresie (egzaminy zawodowe, kariera, praca). Czy powinienem przyjmować suplementy/leki bez recepty np na odporność? Jeżeli tak to jakie? Z pozdrowieniami, Robert (24l).

Aleksander Ropielewski

Bez oceny Pana stanu zdrowia nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Najlepszym sposobem na regenerację i zachowanie sił obronnych organizmu jest dobre odżywianie i odpowiednia ilość snu.

Z wyrazami Szacunku
lek. Aleksander Ropielewski

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli brak jest cech zaburzeń odporności, to nie ma wskazań do suplementacji witamin. Ich nadmiar też jest szkodliwy.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

Stres najlepiej redukować higienicznym trybem życia,
odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna, regularne posiłki ewentualnie metoda biofeedbacku. Może Pan przyjmować preparaty różeńca. Jeżeli ma Pan kłopot z przeziebieniami to echinaca.

Pozdrawiam serdecznie