Stres w ciąży i kwas foliowy

Jak stres może wpływać na dziecko w czasie ciąży? Jestem w 20 tygodniu ciąży i dość często się denerwuję. Nie
wiem, czemu jestem jakaś rozdrażniona, często płaczę. I mam jeszcze takie pytanie: do kiedy należy brać kwas foliowy? Czy przez całą ciąże? Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nerwy i stres wpływają na dziecko - wyczuwa ono nastrój mamy, jest pod wpływem hormonów stresu produkowanych w jej organizmie. Jednak nie należy tego zjawiska  demonizować. To, że jest Pani rozdrażniona, może zresztą być wynikiem zmian hormonalnych w ciąży. Kwas foliowy jest najistotniejszy w pierwszych tygodniach ciąży (i przed zapłodnieniem). Powinno się go brać przez pierwsze 12 tygodni, ale przez całą ciążę też nie zaszkodzi.

Pozdrawiam!